Musa Anter bir şiir yazdı, başına gelmedik kalmadı!

Musa Anter bir şiir yazdı, başına gelmedik kalmadı!

7 Ocak 2011, Cuma
HİT: 3753(0)

Diyarbakır’da İleri Yurt Gazetesi 31 Ağustos 1959 tarihli sayısında, Musa Anter’in “Amma Ne İleri Yurt” adlı köşesinde, Kürtçe “Kımıl” (Qımıl) adlı şiirini yayımladı. Türk basını Kürtçe şiire ve özellikle “Üzülme bacı, seni kımıldan kurtaracak kardeşlerin yetişiyor artık” dizesine tepki gösterdi. Ve gazetenin sorumlularıyla Musa Anter 22 Eylül 1959’da tutuklandı. Laf aramızda, bu ülkede yıllar yılı Nazım’dan, Necip Fazıl’a, ne bela

gelmişse şairlerin başına gelmiştir zaten; ya da o şiirleri yüksek sesle okuyanların!

Neyse.

Musa Anter’in yargılanması sürecindeki en ilginç ayrıntıysa, Yargıcın Musa Anter’e, “Ne diye Kürtçe yazıyorsunuz?” sorusuna Anter’in verdiği cevaptır:

“İstanbul’da Yahudiler,

Rumlar ve Ermeniler gazete çıkarıyor. Ayrıca İngilizce ve Fransızca da gazeteler çıkıyor. Ben Kürtçe yazıyorum diye ne olacak?”Yargıç, “Efendim, onlar azınlık” diye cevap verir.

Bunun üzerine Musa Anter şöyle der:

Yani bir memlekette azınlık, çoğunluktan daha mı üstündür? Eğer bir azınlık kadar hakkım yoksa ben böyle çoğunluğu ne yapayım? Lütfen karar verin ve beni de azınlık kabul edin!”

Musa Anter yaşamı boyunca toplam 11.5 yıl hapis yattı ve 1992 yılında, kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü. Eski JİTEM elemanı olduğu öne sürülen Abdülkadir Aygan, kendisinin de üyesi olduğu bir özel timin Anter’i öldürdüğünü iddia etti, daha sonraki yıllarda.

(Sayın Murat Toklucu’ya teşekkürler)

Hoca efendiyle astronomi profesörü

Hoca Efendi parkta oturmuş öğle yemeğini yerken Astronomi Profesörü Sadullah Bey yanına oturmuş:

“Hocam, düşündüm taşındım... Dinlerin tümünü tek bir cümleyle özetleyebilirim. İyilik yap iyilik bul!”

Hoca, Astronomi Profesörüne bakmış, bakmış; başını sallamış.

“Bense, astronomiyi bir şarkı sözüne indirgeyebilirim.

Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar!”

(Ali Semerci’ye teşekkürler)

Ölü kuşlar, ölü balıklar kıyamet kapımızda mı?

Biz Kıyamet deriz, Hıristiyanlar End of Days, yani günlerin sonu diye adlandırır. Yahudilerse... Valla Yahudiler bu konuda o kadar değişik şeyler der ki, hangisini seçerseniz seçin sonuç, günlerin biteceği, dünyanın yok olacağıdır.

Hurafeler vardır, günlerin sonuna vardığımızı, kıyamet gününün kapımızı çaldığını bize “kanıtlayan”. Örneğin Mahşerin Dört Atlısı görünür gökyüzünde. Bunlar hastalık, açlık, savaş ve ölümdür... Ardından gökyüzünden ölü kuşlar yağar, kıyılara binlerce balık leşi vurur!

Neyse.

Amerika’nın Arkansas ve Louisiana eyaletlerinde, gökten ölü kargalar ve ardıç kuşları patır patır düşmeye başladı yeni yıldan bir gün önce. Bu sadece Amerika’da görüldü derken, Norveç’te de beş

bine yakın karga ölüsü yere indi gökyüzünden! Herkes başını kaşıyıp, “n’oluyor yahu” derken, Arkansas Nehrinin iki kıyısına da kimine göre yirmi, kimine göreyse yüzbin balık ölüsü vurdu!

Ve Amerikalıların yüzde 41’i, yanlış okumadınız, yüzde 41’i, dünyanın sonu geldi diye diz çöküp duaya durmuş! Bilim adamları hastalıktan, mikroplardan söz etmiş, havanın olağanüstü soğuması nedeniyle yiyecek bulamayan zavallı hayvanların öldüğünü anlatmaya çalışmışlarsa da dinleyen kim!

Maya Efsanesine göre dünya 2012’de sona erecek... Kimi Hıristiyanlara göreyse 2051’de inecek dünyanın perdesi. Kimine göreyse güneş doğudan değil batıdan doğduğu gün, hep birlikte gideceğiz buralardan. Haydi hayırlısı!

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • ALINTI YAZARLAR