Fethullah Gülen'in Erbakan pişmanlığı

Fethullah Gülen'in Erbakan pişmanlığı

İşte Fethullah Gülen'in 'keşke öyle demeseydim' dediği sözler.

13 Nisan 2012, Cuma - 12:13
HİT: 913(0)


28 Şubat'ta herkes bir pişmanlık itirafı yaptı. Bu isimlerden biri de Fethullah Gülen. Gülen 28 Şubat sürecinde hangi sözlerinden pişmanlık duyuyor.

 Gülen'in Erbakan pişmanlığı

Gülen, 28 Şubat sürecinde Refahyol'u hükümetten çekilmeye çağırmış, cuntacıların Erbakan'a yönelik baskısıyla ilgili "anayasal hakkını kullanıyor" yorumunu yapmıştı.

Gülen cemaatinin "kurumsal yüzü" olarak kabul gören Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Vakfı'nın Başkanı Mustafa Yeşil, 2010'da T24'ten Selin Ongun'a, Fethullah Gülen'in pişman olduğu o sözleri açıklamıştı.

İşte Mustafa Yeşil'in cümleleri ile Gülen'i 28 Şubat'ta söylediğine pişman eden ve Milli Görüş çizgisi ile kırılma yaşamasına neden olan o sözler:

-Fethullah Gülen'in hareketle ilgili sorguladığı ve “Keşke farklı davransaydık” dediği bir şey duydunuz mu?

Mesela şu var, Yalçın Doğan'a televizyonda verdiği söyleşide Erbakan için “Hükümeti bırakmalı, ülkeyi daha fazla germemeli” gibi ifadeleri olmuştu. Bu konuda “Acaba böyle söylemem gerekir miydi?” diye sorguladığına şahit oldum.

-Neden?


“Bu açıklamalar bana düşer miydi?” manasında. “Evet benim niyetim onları küçük görmek, zarar vermek değildi” ama nihayetinde karşı tarafı üzdüğünü düşündüğü için kendini sorguluyordu.

'Gülen'in 28 Şubat sözleri Erbakan'a ulaşmış olsa gerek'

-Fethullah Gülen bu sorgulamasını Erbakan'a iletti mi?

Bu sorgulamasını birçok insanın yanında yaptı, bu değerlendirmesi onlara ulaşmış olsa gerek.

-Daha sonra bir araya geldiler mi?   Bildiğim kadarıyla hayır.

-Gülen'in yine 28 Şubat sürecinde örtünmeyle ilgili sözleri İslami çevrelerde çok tartışıldı. Erbakan olayındaki gibi “O açıklamayı yapmasaydım” gibi bir sorgulaması oldu mu?

Orada Hocaefendi çok kitabi ve usule yönelik bir şey söyledi. Dinde meseleler ikiye ayrılır; usul ve furuat. Hocaefendi'nin o sözlerinde furuat, teferruat olarak çevrildi.

Mesele şudur; bir insan örtünme ayetini inkar ederse küfre girer ama başını örtmezse dinden çıkmaz. Orada söylediği de şu; başörtüsü usul kadar önemli değildir, “insanlar başını örtmediğinde dinden çıkmazlar” dedi.

İşte bu furuatı bazı İslami gruplar, “Vay Hoca başörtüsüne teferruat dedi” manasına getirdi.

Bu değerlendirme en çok Milli Görüş'e yakın çevrelerde dillendirilmişti. Gülen hareketi ve Erbakancılar arasındaki kırılma noktası bu mu?

Belki bir neden de bu denebilir."

Fethullah Gülen'in 28 Şubat sürecindeki açıklamaları, darbe rüzgarı estiren Hürriyet gibi gazetelerin çok hoşuna gitmişti. Hürriyet, Gülen'in açıklamalarını böyle manşet yapmıştı:

Habervaktim

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU