Fethullah Gülen'in Erbakan PİŞMANLIĞI

Fethullah Gülen'in Erbakan PİŞMANLIĞI

Gülen, 28 şubat sürecinde hangi sözlerinden pişmanlık duyuyor

26 Nisan 2010, Pazartesi - 07:30
HİT: 9759(13)


Fethullah Gülen, 28 şubat sürecinde hangi sözlerinden pişmanlık duyuyor. İşte Gülen'in "keşke öyle demeseydim" dediği sözler.

Gülen cemaatinin “kurumsal yüzü” olarak kabul gören Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Vakfı'nın Başkanı Mustafa Yeşil, Fethullah Gülen'in pişman olduğu sözleri açıkladı. İşte Mustafa Yeşil'in cümleleri ile Gülen'i 28 Şubat'ta söylediğine pişman eden ve Milli Görüş çizgisi ile kırılma yaşamasına neden olan o sözler:

1985 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra iki yıl boyunca Fethullah Gülen’den Arapça dersleri alan Yeşil, uzun yıllar din dersi öğretmenliği yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler alanındaki yüksek lisansının ardından Zaman Gazetesi Genel Koordinatörlüğü görevinde bulundu. 2003 yılında gazetenin İngiltere temsilciliğine atanan Yeşil, Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı olmadan önce merkezi Almanya’da bulunan World Media Group Company’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu.

Mustafa Yeşil'in T24'ten Selin Ongun'un sorularına cevap verdi. İşte röportajın en çarpıcı bölümü:


Fethullah Gülen'in hareketle ilgili sorguladığı ve “Keşke farklı davransaydık” dediği bir şey duydunuz mu?

Mesela şu var, Yalçın Doğan'a televizyonda verdiği söyleşide Erbakan için “Hükümeti bırakmalı, ülkeyi daha fazla germemeli” gibi ifadeleri olmuştu. Bu konuda “Acaba böyle söylemem gerekir miydi?” diye sorguladığına şahit oldum.

Neden?

“Bu açıklamalar bana düşer miydi?” manasında. “Evet benim niyetim onları küçük görmek, zarar vermek değildi” ama nihayetinde karşı tarafı üzdüğünü düşündüğü için kendini sorguluyordu.

'Gülen’in 28 Şubat sözleri Erbakan'a ulaşmış olsa gerek'

Fethullah Gülen bu sorgulamasını Erbakan'a iletti mi?


Bu sorgulamasını birçok insanın yanında yaptı, bu değerlendirmesi onlara ulaşmış olsa gerek.

Daha sonra bir araya geldiler mi?


Bildiğim kadarıyla hayır.

Gülen'in yine 28 Şubat sürecinde örtünmeyle ilgili sözleri İslami çevrelerde çok tartışıldı. Erbakan olayındaki gibi “O açıklamayı yapmasaydım” gibi bir sorgulaması oldu mu?


Orada Hocaefendi çok kitabi ve usule yönelik bir şey söyledi. Dinde meseleler ikiye ayrılır; usul ve furuat. Hocaefendi'nin o sözlerinde furuat, teferruat olarak çevrildi. Mesele şudur; bir insan örtünme ayetini inkâr ederse küfre girer ama başını örtmezse dinden çıkmaz. Orada söylediği de şu; başörtüsü usul kadar önemli değildir, “insanlar başını örtmediğinde dinden çıkmazlar” dedi. İşte bu furuatı bazı İslami gruplar, “Vay Hoca başörtüsüne teferruat dedi” manasına getirdi.

Bu değerlendirme en çok Milli Görüş'e yakın çevrelerde dillendirilmişti. Gülen hareketi ve Erbakancılar arasındaki kırılma noktası bu mu?

Belki bir neden de bu denebilir. T24

YORUMLAR

(13)
 • atkaan 2012-04-02 11:38:49 sayın kürşat beycemaatın hiçbir zaman birilrine yaranma gıbı bırı sorunu olmamıstır kendı zararlı ve zehırli düşünclerinizi kendıneze saklayın
 • ahmet 2010-04-27 08:38:46 düşünmeye davet arkadaşlar bir kere düşünelim, tez canlı olup erken zafer çığlıkları atmayalım. acaba numan kurtulmuş saadet'in genel başkanı olmadan önce fetullah gülen'den böyle bir açıklama ge lir miy di?
 • kürşad 2010-04-26 23:43:35 işin aslı sevgili milli görüşçüler bu olayın gerçeği şudur,fethullah gülen grubu akp'nin sonunun geldiğinin farkına vardı sığınacak liman arıyor chp'ye adam yolladı reddedildi,mhp'ye şerif ali tekalan yollanıldı kovuldu ki mhp zaman gazetesi ve cemaat gazete ve tv'lerine yasak koydu onun için cemaat milli görüşe yani sp'ye sığınmak istiyor işin aslı bu.
 • Nureddin sirin 2010-04-26 19:39:34 ERBAKANCILIK Dava için kişi yoktur.Her milli görüşçü erbakancı değildir Erbakancılar Tayyipci oldular.Erbakancı olmıyanlar Milli görüşe devam ediyor.Liderimiz diyorsak liderimiz ERBAKAN dır.Haber7 şevki yilmaz haberlerindede yoruma izin vermiyor haber ilk bölümünde yorum yapılmış yorumları okumaya izin verilmemiş.Haber 7 yi boykot etmek lazım
 • Rasim Atmaca 2010-04-26 16:01:23 Misafir Musluman ferasat sahıbı olmalıdır. Helede bır Cemaatın lideri. Ben yinede başka oyunlar hissediyorum Mesela:Seçimler yanaşıyor Birilerine mesaj var taleblerimize istenilen gelmez ise Herzaman olduğu gibi başka yere kayabılırız mesajı Şunuda herkes bilsin Erbakancılığı tamamen ret edıyoruz Milli Görüş var Liderimizede Allah uzun ömür versin Milli görüş Bakidır Liderler fanidır her canlı gibi Milli Görüş davasında emeklilik yeri Kabirdır. Anlayanlara
 • Taha Murat 2010-04-26 15:35:07 Gölge etmeyin yeter Ayrıca boşuna yaranmaya çalısmasınlar.Milli görüşün ne idüğü belirsiz bu cemaate ihtiyacı yok.En zor zamanda darbecilerle el ele verip sırtımızdan nasıl vurduklarını unutmayacagız.Gölge etmeyin kafidir.
 • Cingöz 2010-04-26 14:21:42 Aynı Haber Arkadaşlar aynı haber haber7.com sitesinde de var. Ancak buradaki habere yorum yapılmasına izin verilmiyor. İnsanların Fethullah Gülen in yaptığı çok önemli diğer hataları hatırlatmalarına izin verilmiyor. Pişmanlık duyulması gereken sadece bumuymuş? Erbakan Hocaya yaptığı saygısızlık, müslümanları bölme, 28 şubatçılara destek verme (DSP deki nurcu milletvekilleri bunun ispatı), müslümanları siyasetten uzak tutma gayreti bunlardan bazıları ve esas pişmanlık duyulması gerekenler.
 • ahmet 2010-04-26 14:02:11 zamanlama??????????? benim en çok pişmanlığın ortaya çıkma zamanı dikkatimi çekti? tıpkı 28 şubatta yaptığı konuşmalarının zamanlaması gibi mükemmel!!! neyse sözü uzatmayım galiba numan kurtulmuş için yeşil ışık yandı; erbakancılığı reddeden kardeşim konuyu birde böyle düşün.
 • Yalnız Adam 2010-04-26 10:58:17 yazık Gerçekten pişman oldu mu aceba? Pişman olduysa bile atı alan Üsküdar'ı çoktaan geçti. Olan bu memlekete oldu. Ama kendi cemaati hormonlu bir şekilde büyüdü. Ancak bu pişmanlığın bizzat kendisi tarafından kamuoyu önünde ifade edilmesi lazım. Vesselam.
 • ishak 2010-04-26 10:32:24 son pişmanlık zannediyorumki aslında pişman olduğu daha pek çok husus vardır ama dillendire bilmek mesele!!!
 • ismail 2010-04-26 09:30:20 ohh ohh! ALLAH razı olsun. Gönlümüze su serpti hoca efendi bu sözleriyle.
 • ömer gül 2010-04-26 09:30:04 ERBAKANCILAR DEĞİL "MİLLİ GÖRÜŞ" DEMELİYDİNİZ.SİZİ sayın arkadaşım erbakancılar diye bir şey yoktur.Bu röportajı yapan arkadaşım daha önceden bilgi toplamamış mı acaba.Mill Görüş vardır.Onun lideride Necmettin erbakandır.bu gün o dur yarın başkasıdır.ama asıl olan milli görüştür.
 • elvan yilmaz 2010-04-26 08:37:38 keşke demeyin diyen alim hoca evet müsluman ferasetiyle görür diyen allahın resulu yanılmış olamaz alim diye yuturulmak istenen zat ta feraset demekki düşmanın çiftliğinde kalmadı feraseti dinlerarası dialokla meşkul kapsama alanı dışında aradığınız kişiye lütfen not ulaşılmıyor hocam amerikadan gelsen çook özledik ağlamalarını çok

İLGİLİ HABERLER

 • ANKET
 • HAVA DURUMU