CHP'nin seçim sloganları ÇALINTI

CHP'nin seçim sloganları ÇALINTI

TV reklamları ve Kılıçdaroğlu'nun sloganlarının çalıntı iddiası

23 Nisan 2011, Cumartesi - 14:30
HİT: 1754(0)


Kılıçdaroğlu'nun seçim sloganları çalıntı çıktı! CHP'nin 12 Haziran için hazırlattığı TV reklamları ve Kılıçdaroğlu'nun sloganlarının çalıntı olduğu ileri sürüldü. Ülke TV'de dün ekrana gelen görüntüler, CHP'nin TV'lerdeki reklam kampanyası ile ABD'de seçimlerinde iki liderin kullandığı reklam filmlerinin neredeyse tıpkısının aynısı olduğunu gözler önüne serdi. Kampanyayı değerlendiren Siyasal İletişim Uzman'ı Doç. Dr. Cengiz Anık'a göre de kampanyalar birbirinin aynısı. İşte o ilginç iddia;


Ülke TV'de dün ekrana gelen görüntüler, CHP'nin 12 Haziran için hazırlattığı TV reklamları ve Kılıçdaroğlu'nun sloganlarının çalıntı olduğu iddialarını gündeme taşıdı. ABD'deki reklam filmleri ile CHP'nin hazırlattığı reklam filmlerinin teknik açıdan benzerliklerini İnternethaber'e değerlendiren Siyasal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Anık, CHP'nin bu kampanyasının seçmeni iknadan uzak olduğunu iddia etti.

"O ARGÜMANLARLA KAZANMA İHTİMALLERİ YOKTU"

ABD'de seçim kampanyaların profesyonel kadrolarla ve oldukça yüklü bütçelerle yürütüldüğüne dikkat çeken Anık,adı geçen reklamlarla CHP'nin reklamları arasında büyük benzerlik olduğunu söyledi. Anık, ABD'de seçim kaybeden kampanyaların argümanlarının toplumunda karşılığının bulunmadığını iddia etti. İşte Anık'ın sözleri:

"Her iki liderin Amerikan seçimlerinde o mesajlarla kaybetmemesi mümkün değildi. Eğer mesajlara bakarsanız, o yıllarda Amerikan toplumunun hiçbir ihtiyacını karşılamadığını göreceksiniz. Reklamlar, teknik açıdan analiz edildiğinde dönemin şartlarına başarılı bile bulunabilir. Tabii tüm kampanyayı, iki reklam filmiyle değerlendirmek mümkün değil.
Her ne kadar her iki lider, seçimlerde rakipleri karşısında yenilgi alsalar da çok ciddi bir ekiple çalıştılar. Her iki kampanyada ofisler, adaylar adına kampanyada kullanılmak üzere küçümsenmeyecek miktarlarda bağış topladı. Liderlere profesyonel bir ekip eşlik etti ve alanında uzman danışmanlar, ünlü sanatçılar ve dev bir gönüllü ordusu adaya, kampanyanın her döneminde büyük destek verdi.

Günümüz teknolojik gelişmeleri, geçmiş dönemdeki birçok kampanya aracını bugün demode kılsa da siyasette temel argümanlar hala değişmedi. Şeytan” hala çok iyi pazarlamacı ve o da argümanlarını günün şartlarına göre güncelliyor. Sanırım asıl sorun burada. Toplumsal anlamda sürekli güncelleme sorunu yaşıyoruz… Ya bir yerde takılı kalıyoruz ya da güncellerken geçmişi çabuk unutuyoruz."

"CHP'NİN KAMPANYASI TEKNİK AÇIDAN ZAYIF"

Halen TV'lerde dönen CHP reklamlarının teknik açıdan zayıf olduğunu söyleyen Anık, siyasal liderler ve partilerin kampanyalarını izlemeye aldıklarını söyleyerek, ilk verilerin CHP açısından iç açıdı olmadığını kaydetti. Anık şunları söyledi:

"Üzerinden azımsanmayan bir süre geçmesine rağmen ABD’deki her iki reklamda, CHP'nin şu anda TV'lerde ve internet sitelerinde yer alan reklamlardan daha başarılı olduğunu söylemem gerekiyor. İyi niyetle esinlenme dilebileceğimiz bu benzerlikler, ilk bakışta çok olumsuz bir etken olarak görülebilir. Bana göre CHP’nin kampanyasında daha tramvatik hatalar mevcut. "

CHP, AK PARTİ'Yİ TAKLİT EDİYOR

AK Parti'nin 2002 seçimlerinde yürüttüğü kampanyanın; parti politikaları ve Erdoğan'ın siyaset anlayışına dair çok önemli ipuçları taşıdığını söyleyen Anık, CHP'nin bugün bu politikaları taklit etmeye çalıştığını iddia etti. İşte o ilginç iddia:

"AK Parti kuruluşunu tamamlayıp seçimlere hazırlandığı süreçte “biz Türkiye’yiz”, “Mevlana kadar Türkiye’yiz”, “Türkiye’deki tüm renkler bizde” tarzında sloganlar kullanmıştı. O dönemde kullanılan bu sloganlarla, toplumun ruhu okşanmış, kulağa hoş gelen söylemlerle adeta büyü yaratılmıştı. Şimdi bu mesajın bir anlamı vardı o zaman. Dikkat edilirse o dönemde Türkiye’de bir kristalleşme dönemi yaşanmıştı, daha çok da laik eksende bir cepheleşme vardı. Arkasından yaşanan 28 Şubat süreci tüm bu belirttiğimiz dönemin tuzu biberi oldu. İşte tam bu süreçte AK Parti, kullandığı bu sloganlarla seçmene bu tür kavramsal kristalleşmeleri hatırlatarak yeni bir travma yaratmak yerine Türkiye’nin sorunlarına yönelik çözüm yollarıyla umut olmayı tercih etti. Seçim sonuçları analiz edildiğinde bu stratejinin doğru olduğunu görüyoruz.

AK Parti bugün yeni bir şeyler söylüyor, CHP ise tam aksine geçmişte başarıya ulaşmış bir strateji yeniden uygulamaya çalışıyor. Açıkçası patenti AK Parti’ye ait bir kampanyanın, CHP yorumu seçmeni cezp etmeyeceğini düşünüyorum. "

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU