Sami Yusuf'la çok özel röportaj

Sami Yusuf'la çok özel röportaj

2004 yılında çıkardığı ilk albümüyle müzik listelerini alt üst eden Azeri asıllı sanatçı Sami Yusuf, soruları yanıtladı ve "Burada kendimi evimde gibi hissediyorum” dedi.

15 Eyll 2007, Cumartesi - 19:23
HİT: 12227(0)


2004 yılında çıkardığı ilk albümüyle müzik listelerini alt üst eden Azeri asıllı sanatçı Sami Yusuf, 8sutun’un sorularını yanıtladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Feshane’de organize ettiği ramazan etkinliklerinde konser verecek olan Sami Yusuf’la onuruna verilen basın iftarında konuştuk. Etkinliklerin açılışı için verilen Mehter konserinde adeta kendinden geçen Yusuf, İstanbul’dan çok etkilenmiş. “Burada kendimi evimde gibi hissediyorum” diyen ünlü ses sanatçısı, ABD ve Avrupa’da oluşan ‘islamafobi’ için; “onların bu endişe ve yaklaşımlarını çok ciddiye almamak lazım. Müslümanlar olarak biz işimize bakalım” dedi.

Ersin Çelik’in röportajı...

Müziğe çok küçük yaşta başlamışsınız. Bu günlere gelmenizdeki başlıca etkenler neler?

Evet çok erken başladım. Daha altı yaşında müzik aletlerini çalmaya başlamıştım. Müzik altyapımın oluşmasında ailemin çok etkisi oldu. Özellikle babamın üzerimde çok emeği var. Kendisi de bir müzisyen zaten. Bana 6 yaşımdayken ‘tombak’* çalmayı öğretti. Zamanla bu, keman ve piyano olarak devam etti. Bir de İngiltere gibi birçok kültürün yer aldığı, değişik müzikleri içinde barındıran bir toplumda yaşamak ve farklı müzik eğitimleri almak, altyapımı oluşturdu.

Farklı toplumlardan değişik müzikler dediniz… Mehteran konserini, kendinizden geçer bir halde izlediniz. Mehter Marşlarını ilk defa mı dinliyorsunuz?

Birçok değişik müzik dinledim ve eğitimini aldım. Ama mehterle ilk defa bu kadar iç içe oldum. Onu dinleyince kendimden geçtim evet. Çünkü büyüleyici bir ritmi var. Dinlerken onur ve gurur duydum. Daha önceden duymuş olmama rağmen bu kadar yakından dinlemekten dolayı, kendimi kaptırmam normaldir herhalde…


TÜRKİYE EVİM GİBİ

Sami Yusuf için İstanbul’da olmak ve ramazanı yaşamak nasıl bir duygu?

İstanbul’da olmak çok farklı ve güzel bir duygu benim için. Bu gün yaşadığım duyguları daha önce hiç yaşamamıştım. Benim için ilk olan şeyler gerçekleşti. Bunun için aracılığınızla İstanbul Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Uzun zamandır İstanbul’a gelmek istiyordum, sebep oldular. Gelmek bu sene nasip oldu, bu yüzden Allah’a çok şükrediyorum. İstanbul ve Türkiye benim evim gibi. Burada çok rahatım. İnsanlar çok sıcak ve sempatikler.

Ramazana özel hazırlıklarınız var mı?

Hayır öyle bir alışkanlığım ve hazırlığım yok. Ramazan bir Müslüman için nasılsa, benim için de öyle geçiyor. Herkes gibi bu coşkuyu sonuna kadar yaşamak istiyorum. Aç kalmaktan ziyade, bu ayın gereksinimleri nelerse onu yapmak istiyorum. Mesela daha az konuşmaya gayret ediyorum. Bu arada sayın okurlarınızın da ramazanını kutluyorum.


ÖZEL YAŞAMIMI GİZLEMEK BENİM HAKKIM

Starlığı kabul etmesiniz de dünya sizi star olarak kabul ediyor. Sizin gibi sanatçıların ailevi yaşantıları da devamlı irdelenir ve ön plana çıkarılmaya çalışılır. Biz ise sizin sadece evli olduğunuzu biliyoruz. Ailenizi ve özel yaşamınızı basından nasıl gizliyorsunuz?

Burada tek taraflı olarak irdeleyenleri suçlu göremeyiz. Artistler de bu tarz şeylerden hoşlanırlar ve gündeme gelmek isterler. Evlilik resimlerini basına dağıtıp, eşiyle mahrem görüntüler verenler var. Bu onların görüşü. Fakat ben özle hayatıma daha fazla önem ve özen gösteriyorum. Aile yaşamım benim çok çok özelim. Bunu gizlemek de en doğal hakkım. Allah da özel yaşamımızı korumamızı emretmiş. Bu konuda elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.

11 Eylül sonrası başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ‘islamafobi’ korkusu baş göstermeye başladı. Müslümanlar potansiyel terörist olarak gösterildi. Bu endişe ve yakıştırmaların yapıldığı ülkelerde konserler veren birisi olarak neler düşünüyorsunuz?

Bu korkuların yakıştırmaların çok içinde olmamak lazım ve aynı zamanda Müslümanlara olarak endişelenmemek lazım. Çok ciddiye almamak lazım. Sadece kişi olarak Müslümanlığın gereksinimlerini yerine getirirsek ve kendi işimize bakarsak bu yaklaşımların son bulacağı kanısındayım. Ön yargıları kaldırmak bizim gerçek kimliğimizle İslam’ın bize emrettiği doğrulukla yaşamakla giderilir.

8sutun.com

  • ANKET
  • HAVA DURUMU