Gürsel Tekin neden istifa etti?

Gürsel Tekin neden istifa etti?

Partinin iki numarası Gürsel Tekin’i istifaya götüren süreç ne?

3 Mays 2012, Perembe - 15:30
HİT: 1402(0)


CHP İstanbul Başkanlığı için başlayan tartışma, partinin iki numarası Gürsel Tekin’i istifaya götüren süreci başlattı.

HABER5.COM ANALİZ - Şu an CHP İstanbul İl Başkanlığı için iki aday çekişiyor: Mevcut Başkan Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Özcan.

Bu iki adayın destekçileri ise şöyle:

ŞU ANKİ BAŞKAN OĞUZ KAAN SALICI’YI KILIÇDAROĞLU DESTEKLİYOR

İstanbul yönetiminde ağırlığı olan Aydın Ayaydın ve Erdoğan Toprak, Salıcı’yı destekliyor. Melih Gökcek’in dediğine göre Kılıçdaroğlu’nu da ikna etmiş durumdalar.

Sevilay Yükselir’in yazdığına göre, Kılıçdaroğlu tavırlarıyla Salıcı’ya desteğini açıkça ortaya koymuş durumda. İlçe başkanlarını hazır bulunduğu toplantıda “İlçe başkanlarının mevcut başkanı desteklemesini önemsiyor musunuz?” şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Evet önemsiyorum!" şeklinde cevap vermiş. Yükselir, bu açıklamanın Kılıçdaroğlu’nun desteğinin açık kanıtı olduğu kanaatinde.

Erdoğan Toprak’ın bütün ilçe başkanlarını arayarak, "Genel Başkan Oğuz'u destekliyor" demesi de ayrıca Sevilay Yükselir’in yazdıkları arasında.

ALEVİLER VE GÜRSEL TEKİN ALİ ÖZCAN’IN ARKASINDA

Sevilay Yükselir, “Aleviler aday olmasın” şeklindeki tavra Alevi tabanda tepki olduğunu yazmıştı. Mevcut başkanın ilçe kongreleri esnasında tepki çeken kimi uygulamaları da ayrıca başka bir etken.

Melih Gökçek’in yazdıklarına göre Gürsel Tekin, Kılıçdaroğlu’nun mevcut başkanı desteklemesi karşısında “istifa ederim” resti çekmiş. Bu rest görülmeyince de istifa kaçınılmaz olmuş.

NEDEN?

Aydın Ayaydın ve Erdoğan Toprak için “İstanbul Dükalığı” diyen Taraf gazetesinden Mehmet Baransu, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinin “diyeti”ni ödediği kanaatinde.

Ülke sorunları mı yoksa parti sorunları mı” kavgasında “parti sorunları”nın galip geldiğini iddia eden Baransu, “CHP'deki derin çete, Gürsel Tekin'i yedi” dedi. Gürsel Tekin’in Ayaydın ve Toprak’la kavgalı olduğunu yazan Baransu, “Gürsel Tekin, MYK'da Genel Başkan hariç iki isimle konuşuyor. Diğerleriyle konuşmuyor. Böyle bir parti olabilir mi? CHP olunca cevap evet…” dedi.

ENVER AYSEVER AYLAR ÖNCE DEMİŞTİ

Enver Aysever 18 Kasım 2011'de Gürsel Tekin'in istifa edeceğini duyurmuştu. Aysever, "Gürsel Tekin ile Bihlun Tamaylıgil'in istifası, önümüzdeki hafta yapılacak. İstifalar, CHP MYK toplantısında alınacak karara bağlı." demişti.

AYSEVER'İN O AÇIKLAMALARININ OLDUĞU VİDEO

BAŞKA ‘TASFİYE’ OLACAK MI?

Baransu, Baykal’ı tasfiye edenlerin partiyi adım adım dizayn ettiğini iddia etti. Peşinden şok bir iddiada bulunan Baransu, sırada Sezgin Tanrıkulu’nun istifa noktasına getirilebileceğini yazdı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

CHP Parti Sözcüsü ve Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, konuyla ilgili olarak, “Pek çok genel merkez yöneticisi de bu haberleri medyadan öğrendi. Elbette medyaya yansıyan bu olayların bir zemini var ama bunun ayrıntısı saat 14.00'da toplanacak Merkez Yönetim Kurulu toplantısında ortaya çıkacak. Burada görüşülecek, burada durumun ne olduğu netleşecek. O yüzden şimdi, hiç kimseden sağlıklı bir haber alma şansının olmadığı kanısındayım. MYK toplansın ondan sonra yapılacak açıklama en sağlıklı açıklama olacaktır.'' açıklamasını yaptı.

Şu an için Gürsel Tekin’in bulunduğu kata basın mensupları alınmıyor.

HABER5.COM

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU