Gülen konuştu, Zaman'ın TİRAJI DÜŞTÜ

Gülen konuştu, Zaman'ın TİRAJI DÜŞTÜ

Zaman 46.197 adet tiraj kaybına uğramış.

13 Haziran 2010, Pazar - 00:20
HİT: 2661(7)


Mavi Marmara ile başlayan sürecin Zaman gazetesinin tirajlarına nasıl yansıdığına bir göz atalım dedik. Zaman 31.05.2010-06.06.2010 periyodunda 46.197 adet tiraj kaybına uğramış.

Mavi Marmara tam anlamıyla turnusol kağıdı işlevi gördü. İsrail'i, İsrail yanlılarını, dostumuzu, düşmanımızı belki de ilk defa bu kadar net görebildik. Gazeteciler, televizoncular gözüne projeksiyon ışığı tutulmuş tavşanlar gibi “açıkta” kalakaldılar.

Bu süreçte bazı tutumlar bizi hiç yanıltmadı fakat bazıları tam anlamıyla buz kesmemize sebep oldu. Bizi yanıltmayanlar yıllardır kökümüze kibrit suyu dökmeye çalışan medya gruplarıydı. Bizi buz kestirenler ise Fethullah Gülen ve sevenlerinin açıklamalarıydı.Kimse Yok Mu?

‘İsrail izin vermezse kapı kapalı kalıyor’


İlk demeç Fethullah Gülen'den geldi. İHH yetkilileri ve bazı yazarlar itidal çağrısı yaptı. Zaman gazetesi yazarlarından bir kaçı “tevil” yoluna gitmeyi tercih ettiler. Daha sonra Kimse Yok mu Derneği başkanı Mehmet Özkara sahneye çıktı ve çok tartışılacak sözler sarfetti. “Çünkü uluslararası hukukta ve görünürlükte Gazze, İsrail devletinin içinde bir şehir. Türkiye’deki Edirne, Erzurum’dan farkı yok. İsrail izin vermediği zaman kapı kapalı kalıyor” bile diyebildi. Büyük gazeteler ve televizyonların bu demeçlere sessiz kalması şaşırtıcıydı ama sosyal medya (twitter, facebook, sanal sözlükler, forumlar vb.) çok sert tepkiler veriyordu.

Fethullah Gülen‘Amerika’nın misafiriyim’


Son olarak ise Fethullah Gülen'in New York Times gazetesine konuştuğu haberi geldi. Fethullah Gülen: “"Amerika'da; Türkiye, Afganistan, Pakistan ya da diğer ülkelerden gelen radikal düşünceli insanlardan rahatsız edilmeden ve zarar görmeden yaşamayı ümit ettim. Amerika'nın misafiriyim" diyordu ve sözlerinin arkasında olduğunu belirtiyordu. Yaşananlar kısaca böyle.

Tiraj kaybı ne anlama geliyor

Bu sürecin Zaman gazetesinin tirajlarına nasıl yansıdığına bir göz atalım dedik. Zaman 31.05.2010-06.06.2010 periyodunda 46.197 adet tiraj kaybına uğramış. Fakat “bunun tepki mi yoksa doğal gelişen bir kayıp mı?” olduğunu tam olarak kestirmek zor. Zira Zaman'ın takipçilerinin büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşuyor. Yaz aylarının gelmesi de gazete satışlarını düşüren etkenlerden.

Zaman'ın 2009 yılında aynı zaman diliminde 56.791 adet tiraj kaybetmesi de bu iddiamı destekliyor. Fakat yine de orta öğrenimin ve yüksek öğrenimin çoğunun henüz tatile girmediği de bir gerçek. Gazete 2008 yılında aynı tarihlerde ise 55.638 tiraj kaybetmiş yani Fethullah Gülen'in ve Kimse Yok mu Derneği'nin açıklamalarının Zaman'ın tirajına etkisi önümüzdeki haftalarda belli olacak. Dediğimiz gibi: sosyal medya şimdiden Zaman ve Kimse Yok mu Derneği'ni protesto edelim diye homurdanmaya başladı.


Salih Umut -dunyabizim.com

YORUMLAR

(7)
  • adfeem 2010-06-13 19:06:34 zorbalama zaman gazetesının bu kadar bıle traj yapmasının sebebı okuttugu ogrencılerın aılelerıne zorla zaman gazetesı satmasıdır almazsan cocugunu okullarına almazlarrr...
  • salih 2010-06-13 19:02:26 boykot şimdi zamanı boykot zamanı...valla ben her gördüğüm yerde "neden bu gazeteyi bırak mıyorsunuz" diye soruyorum...anlatıyorum
  • cemal 2010-06-13 17:01:16 zaman gazetesi çetin kardeş senin milli gazeteyle ne işin var sen zaman gazetesine bak amerikadan cihad yapan hocaya bak deniz baykala geşmiş olsun der şehid düşen aileye telefon bile yok birde israilden izin alacakmışız daha sınırı bile olmayan israildenmi izin alınacak kime hizmet ediyo bilelim ben ist oturuyorum benim bildigim 100 aşkın abone almıyo sen hagi okuldan bahsediyon gazeteniz sizin olsun
  • çetin 2010-06-13 15:15:12 hiç sevinmeyin her sene bu vakitte zamanın tirajı 50 bin civarında düşer.Çünkü abonelerden üniversite öğrencisi olanlar ve memleketlerine gidenler geçici olarak aboneliğe ara verirler. SBS ve LYS denemeleri için abone olan lise ve ortaokul öğrencileri de aboneliklerini bırakırlar.Eğer bu olaya bağlansa Milli Gazete nin tirajının 50 bin artması lazım di mi.
  • mustafa 2010-06-13 14:53:11 şimdi zaman gazetesine iyi bir ders vermeniz vakti....şimdi...
  • musab yaralı 2010-06-12 18:36:54 zaman kardeşim ben kendim gazete aboneliğini bıraktım ve birdaha almam ben amerikancılar alsın... birde bu gazeteye tanıdıgım biri kendisi adına+eşi adına+çocugu adına+hanımının karnındaki çocuğu adına abone olmuş yani 1kişi 4 abenelik... ve cihat yaptığını idda ediyor.... saygılar hayırlı cihadlar.....
  • orhan varoğlu 2010-06-12 18:20:46 boykot s.a arkadaşlar.bursada zaman gazetesine karşı boykot başladı aboneler aboneliklerini iptal ediyor.bu tüm türkiye ye yayılmalı .f.gülen cevabı en iyi şekilde.cevabını.almalı

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU