'Erdoğan, Milli Görüş'e sahip çıkıyor'

'Erdoğan, Milli Görüş'e sahip çıkıyor'

Fatih Altaylı: 'Erdoğan yeniden Milli Görüş'e sahip çıkıyor'

21 February 2012, Tuesday - 10:19
HİT: 2249(6)


Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünki köşe yazısında Erdoğan'ın Milli Görüşe yeniden sahip çıktığını iddia etti. Başbakan Erdoğan'ın pazar günü AK Partili gençlere hitaben yaptığı video konferastaki sözlerinden yola çıkarak bu iddia da bulunan Altaylı, konuşmanın Türk siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı gibi durduğunu da ifade etti.

MİLLİ GÖRÜŞE SAHİP ÇIKIYOR

Erdoğan'ın konuşmasındaki “Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum” şeklindeki sözlerine dikkat çeken Altaylı, bu sözlerin Başbakan Erdoğan'ın yeniden Milli Görüş'e sahip çıktığının habercisi olduğunu ileri sürdü. 

İşte Altaylı'nın o yazısı...

Başbakan Erdoğan’ın AK Partili gençlere “videokonferans” yoluyla yaptığı konuşmayı pazar günü heyecanla izledim.
Çünkü önceden aldığım duyumlar, Başbakan’ın “hayli sert” ve farklı kesimlere yönelik farklı mesajlar içeren bir konuşma yapacağı yönündeydi.
Aslında Başbakan’ın niyeti toplantıya katılmak ve konuşmayı kürsüden yapmaktı.
Ama doktorları izin vermedi buna.
Çok da iyi yaptılar.
Belli ki, Başbakan Erdoğan canının kıymetini bilmiyor.
Salona gidecek, binlerce kişinin elini sıkacak.
Saatlerce ayakta kalacak.
Binlerce kişinin soluduğu havayı soluyup enfeksiyon veya hastalık riskiyle karşı karşıya olacak.
Hiç doğru değildi ama Erdoğan gitmek istiyordu.
Ama doktorları “Gitme” dediler.
O da bu süreçte ilk kez doktorların tavsiyesine uydu ve gitmedi.
Doğrusunu yaptı.
Yumuşak başlayan konuşma, giderek sertleşti.
Ve sonunda “Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum” diye noktaladı.
Bu sözleri akşam AK Parti’nin kuruluşundan bu yana içinde olan ve parti politikalarında her zaman etkin olmuş bir isme sordum.
“Hepsini anladımda, kin meselesini anlamadım” dedim.
Güldü, Nutuk’la ilgili bir örnek verdi.
Sonra anlattı:
“Başbakan’ın o sözlerini anlamak için geçmişi bilmek gerek. Bu hareketin içinden gelmek gerek. Önemli bir mesajdı o sözler.”
“Kime mesajdı?” diye sordum.
“Bizim siyasi geleneğimize mesajdı.
Bu hareket, yıllar önce çok dar çerçeveli bir hareketken, çok kullanılan bir söylemdi. O zaman ev toplantıları yapılırdı. Evlerde konuşulurdu bu meseleler. O zaman bu sözlerle anlatılırdı. ‘Dininize, dilinize, kalbinize, kininize, ırzınıza sahip çıkın’ diye bir söylem vardı. Başbakan o geçmişi hatırlattı. O günlerin söylemidir ve ondan kopmamak gerektiğini hatırlattı” dedi.
Aslında oldukça kapalı bir yanıttı bu.
Sonra oturup şifresini çözmeye çalıştım.
Gördüğüm, anladığım şu oldu.
Başbakan Erdoğan yeniden Milli Görüş’e sahip çıkıyor.
Bu söylem, Türk siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı gibi duruyor.

YORUMLAR

(6)
  • Sülüman 2012-02-23 18:17:16 Yav ben bu milli görüşçüleri anlamıyorum. Akp nin icraatlarını beğenmiyorlar,duyan da zanneder ki! zamanında biri çıktı memura,işçiye 100 % 100 zam yaptı. Emekli maaşına %300 zam yaptı.Devletten burs alan öğrenci sayısını 100 000 den 200 000 e çıkarttı aldığı bursun miktarını 10 dolardan 40 dolara çıkarttı, sanki biri çıktıda sanki bütün bunları 1 senede yaptı Allah aşkına böyle biri çıktıda çıkmadı mı dedik? çıktı da desteklemedik mi? Allh'ıma bin şükür akp geldi de yüzümüz güldü.
  • muhammed yasir 2012-02-22 09:38:24 havrada namaz kılınmaz namaz camide kılınır işbirlikçilerin içinde MİLLİ GÖRÜŞ e sahip çıkılmaz ancak bu görüşe SAADET PARTİSİ kadrolarında sahip çıkılır yada bu görüşe hizmet edilir böyle apuk sapuk yazılar sadece ve sadece deli narası.......saygılarımla
  • rumuz 2012-02-22 08:52:19 O zaman bu sözlerle anlatılırdı. ‘Dininize, dilinize, kalbinize, kininize, ırzınıza sahip çıkın’ diye bir söylem vardı. deniliyor ama bakıyorum milli görüşün gerçek sahipleri olduklarını iddia eden mücahid kardeşlerimiz kinlerine sahip çıkmıyorlar yoksa ben mi anlıyamadım asıl bu söylemleriyle KİNLERİNE sahip mi çıkıyorlar hadi hayırlısı vesselam
  • mustafaak dadas 2012-02-21 14:39:20 kininimiz andı YENİDEN MİLLİ MÜCADELE andındada geçen ve İSLAMA kin duyanlara aynen tepki verilmesini ifade eder ve çok önemli bir slogandır
  • Efsane 2012-02-21 12:09:46 Milli Görüş fikriyatının ifsat edilmesi görüşü hiçte yabana atılır bir düşünce değil.Hayat iman ve Cihattır fikrinde sabit olan ve bu inanca göre hayatını şekillendiren Milli Görüşçüleri Hocamızın(r.a)dar-ı bekaya irtihalinin ardından bu tehlike beklemektedir.Çok dikkatli olup buna asla izin vermeme gayretinde olmalıyız.
  • Selami Demirci 2012-02-21 10:48:37 Milli Görüş sahipsizmi ki Sayın Erdoğan sahiplensin akıldan eksik adam. Ortalığı karıştırıyorsun. Milli Görüş'e sahip çıkacak olan hiç bölerek gidermiydi . Erdoğan ben bir bölen olmam demesine rağmen bölüp gitmedimi. Sende kalkmış .....ortalığı karıştırma Saygısız

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU