Elif Şafak o reklamda neden oynadı?

Elif Şafak o reklamda neden oynadı?

Elif Şafak, Balçiçek İlter'e konuştu: Edebiyatçılar üstün varlıklar değiller

12 Haziran 2012, Sal - 10:06
HİT: 180(0)


Haftanın ilk Söz Sende'sinde dünyaca ünlü yazarımız Elif Şafak Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Gazete yazılarından, çeşitli yerlerde yayınlanan denemelerinden oluşan yepyeni bir kitap ve sonrasında roman müjdesini de veren Elif Şafak, oynadığı bir reklam filminden sonra aldığı eleştirilere de yanıt verdi.

Elif Şafak o reklamda neden oynadı?

Ağırlıklı olarak; maneviyat, aşk, tasavvuf gibi konularda eserler kaleme alan Şafak’ın bir reklamda oynaması bazı çevreler tarafından eleştirilmişti. Şafak, bu yöndeki eleştirileri içtenlikle cevapladı.

"Elit kesim içinde öyle adacıklar var ki ne yaparsak yapalım zaten o tepkileri verecekler. Yeni olan, farklı olan, şimdiye kadar denenmemiş olan herşeye aynı tepkiler veriliyor. Ben oraya hiç kulak vermiyorum çünkü dibe çekiyor. Yaptığını yapamaz ol diye yapılan şey eleştiri değildir. Yapıcı enerjiyle söylenen şeyin adıdır eleştiri. Ne niyetle, nasıl bir üslupla söylendiği benim için önemli."

"Ben bu reklamın mesajını sevdim. Benim için reklamdan ziyade o reklamın nasıl çekildiği ve orada verilen mesaj önemliydi. Dünyaya tıpkı reklamdaki gibi insanların da iki kanatla geldiğini düşünüyorum. Sadece bireysel yeteneklerin teşvik edilmesi gerekiyor. Ben bir edebiyatçı olarak rol model olmak istedim. Edebiyatçılar diğer sanatçılardan daha önemli, daha üstün ya da daha öte varlıklar değiller. Edebiyatçılar da yüksekten uçar." 

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU