Kadınlar neden çalışır?

Kadınlar neden çalışır?

Genç dergisinin aralık sayısı çıktı. Genç çalışan kadınları ele aldı

5 Aralk 2009, Cumartesi - 11:40
HİT: 2221(0)


“Ekonomik özgürlük aslında ‘ego’nomik özgürlük anlamına mı geliyor? Evlense bile kendi ayakları üzerinde durabilmek, kocası olsa bile(!) kimseye eyvallah etmemek düşüncesi bugün birçok genç kızın dillendirdiği bir şey mi? Kadın kendi parasını kazanmaya başladığı veya ‘ben kendi paramı kendim kazanırım’ gibi bir derde düştüğü an, geleneksel aile yapısındaki rollerde bir oynama oldu mu? İş hayatının getirdiği ağır şartlara göğüs germek kadını mutasyona uğratır mı?” Genç Dergi bu ay “Çalışmaya Alışıyoruz, Alışmaya Çalışmıyoruz” başlığıyla bu soruların cevaplarını arıyor. Konu çerçevesinde birçok kişinin görüşleri ve dergi yazarlarından Ayşegül Genç’in “Dindar Bir Kadın Neden Çalışmak İster?” başlıklı yazısı yer alıyor. Dosyayı hazırlayan Zeliha Akkaya’nın şu sözleri vakıanın çerçevesini sunması açısından manidar: “Hanımların çalışmasına alışmak üzereyiz. Ama biz nerede durduğumuzu biliyoruz. Biz bu meselede alışmak istemeyenler tarafındayız. Tamam, özel durumları göz ardı etmiyor, sadece hanımların yapabileceği ya da yapması gereken bir takım meslekler olduğunu kabul ediyoruz. Ama şunun altını çizerek: Hanımlar aile kurumunun teminatıdırlar, onlar olmadan ne sağlıklı aile ne de toplum olur. Onlar, kapitalist dünyanın köleliğine razı olmaktansa evlerinin efendisi olmayı seçerlerse sadece kendileri değil bütün bir toplum kazanacak.”

Röportaj köşesinde bu ay üç konuk yer alıyor. Kitapları ve verdiği konferanslar ile adından sık söz ettiren Bülent Akyürek: “Namaza Niye Kalkamadığımızın Kitabını Yazdım” diyor ve yine çok konuşulacak açıklamalarda bulunuyor. Grup Yürüyüş’ün müziğe bakışı ve yeni albümleri grubun solisti M. Ali Aslan ile görüşüldü. Daha çok meydanlardan, miting alanlarından ve protesto eylemlerinin yapıldığı parklardan tanıyoruz Grup Yürüyüş’ü. Yozlaşmaya, bireyselleşmeye, savrulmaya ve karamsarlığa karşı her daim umudumuzu bilemeye, direnişlerimizi çoğaltmaya çağırıyor Aslan bizi ve “Marjinal olan biz değiliz, yaşadığımız sıkıntılara kayıtsız kalanlardır!” diyor. Son röportaj ise derdi kıtalar aşan Genç Gönüllüsü Recep Kaim ile. “Afrika’da her gün açlıktan binlerce kişinin öldüğüne şahit oldum, güzel ülkemizde aç mezarı yok ama orada yüzlerce var. Kayıtsız kalmayalım, el ele verelim, gücümüz nispetinde yardım edelim” çağrısında bulunuyor Recep Kaim.

Dergide yer alan diğer yazarlar ve yazı başlıkları şöyle: M. Lütfi Arslan: “Köz, Öz, Söz ve Göz”, Metin Karabaşoğlu: “Yazarın Sermayesi”, Ali Can: “Aşk Bitti Mesai Başladı!”, Süleyman Ragıp Yazıcılar: “Sen Kendi Güneşinin Bulutusun!”, Harun Kırkıl: “Soketli Baba”, Nedim Kaya: “Yanılmışım Tanrı Varmış!”, Serkan Bilge: “Çıfıt Karanlığından, Çıfıt Çarşısına!”, Murat Sözer: “Yazarım, Yazarsın, Yazar”, Sinan Özgenç: “Her Bilenin Üstünde Bir Bilen Vardır”, Ali Düz: “İnadına Futbol!”, Abdullah Güner: “Gençler Twitter’da!”, Abdullah Yalnız: “Anayasa Gönüllerde Olmalı!”, Rabia Gülcan “Yaşmak Bazen Ne Çok Sabır İster”, Mehmet Dinç “Sizin Rosetonuz Neresi?”, Yavuz Selim Güneş: “Sagopa mı Ceza mı?”.

GENÇ’in ilgiyle takip edilen ücretsiz eki Tarih Gastesi’nin birkaç başlığı şöyle: “Sultan Murad Ajan Olmasın!?”, “Şampiyonluk Yine Hz. Ebubekir’in”, “Genç Neyzen Sille Tokat Kovuldu”, “Yavuz’dan Vezirlere Dış Politika Dersi”.

Genç Dergi'ye nasıl ulaşacağınız konusuna gelince: 0212. 671 07 00'dan (dahili 178) müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın Kültür Dergi Dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi NT ve Gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz.

  • ANKET
  • HAVA DURUMU