14 Şubat Dünya Öykü Günü kutlandı

14 Şubat Dünya Öykü Günü kutlandı

14 Şubat Dünya Öykü Günü, PEN Öykü Etkinliği kapsamında kutlandı.

12 February 2011, Saturday - 13:04
HİT: 690(0)


14 Şubat Dünya Öykü Günü, Fransız Kültür Merkezi'nde Nurduran Duman'nın düzenlediği PEN Öykü Etkinliği kapsamında kutlandı.

Nurduran Duman’ın düzenlediği PEN Öykü Etkinliği, İstanbul Fransız Kültür Müdürü Anne Potie’nin açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Halil İbrahim Özcan’ın “Öykü ve PEN”nin kısa bir sunumunu yaptı.

Bu yılki 'PEN Öykü Şükran Armağanı' Tarık Günersel tarafından usta öykücü Adnan Özyalçıner'e verildikten sonra 2011 Dünya Öykü Günü Bildirisi'ni kaleme alan Adnan Özyalçıner bildiriyi okudu.

Özyalçıner tarafından kalem alınan PEN 2011 Dünya Öykü Günü bildirisinde şu ifadelere yer verildi.;

“Öykü yaşamdan kaynaklansa da yaşamı anlamlandırıp bütünleyerek yeniden yaratır.

Çağın tanığıdır çünkü. İnsanı mutsuz kılan, kılacak olan her türlü olayın karşısındadır.

Savaşa karşı barışın, köleliğe karşı özgürlüğün, baskılara karşı direncin, yok etmelere karşı var etmenin, yokluğa karşı varlığın, acılara karşı sevincin, mutsuzluğa karşı mutluluğun, sevgisizliğe karşı sevginin en güzel yazısıdır öykü.

Dildir öykü anadillerinde en has sözcüklerden oluşur. O sözcükler duyguları, düşünceleri, düşleriyle yaşadıkları ya da yaşamadıklarıyla insanı yansıtır. Bütün ilişkileri, bütün çelişkileri, çevresiyle olan bütün uyumluluğu, uyumsuzluğuyla birlikte.

Bu yüzdendir anlatanla anlatılan tekil olsa da çoğuldur öykü.

Onun için dünyanın neresinde olursa olsun, yazılan her öykü, hepimizindir. Aslında hepimiz bir öyküyüzdür.

Öykünün paylaşıldıkça anlam kazanması bundandır.

Bütün bu halleriyle sevginin, kardeşliğin paylaşıldığı/paylaşılacağı bir dünyanın habercisidir öykü.

Sonuçta insandır öykü. Köleyle efendinin yan yana yaşatıldığı çağımızda insanın geçmişini, bugününü, başka bir deyişle, yaşadıklarıyla yaşayamadıklarını, yaşatmadıklarını da denebilir, mutlu bir geleceğe taşımalıdır.”

Etkinliğe katılan öykü severlerle Alphonse Daudet, Eileen Gunn, Yiyun Li ve Anna Tambour’dan dört “kıpkısa öykü” dağıtıldı. Etkinlik içerisinde yer alan “Gençlik ve Öykü” konulu paneli Adnan Özyalçıner, iki genç yazar; Sine Ergün ile Yusuf Turhallı’yla birlikte sundu.

Moderatörlüğünü Tarık Günersel’in yaptığı, Özge Ökten'in sunduğu etkinlik Nurduran Duman’ın kapanış konuşması ile sona erdi.

Hüseyin Güneş - on5yirmi5.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU