Yollar kan gölü

Yollar kan gölü

Meydana gelen trafik kazalarında 33 kişi öldü, 85 kişi yaralandı.

22 Temmuz 2012, Pazar - 09:33
HİT: 517(0)


Yurdun değişik noktalarında meydana gelen trafik kazalarında 33 kişi öldü, 85 kişi yaralandı. Ağrı ve Kırıkkale'de lastik patlaması sonucu meydana gelen iki kazada toplam 19 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Aynı nedenle Ankara ve Kırşehir'de meydana gelen iki kazada ise 17 kişi yaralandı. Uzmanlar, yorgunluk, uykusuzluk, kan şekeri düşüklüğü ve sıcaklığın kazalar için risk oluşturduğunu söyledi

VURUP KAÇTI ‘TAŞ ZANNETTİM’ DEDİ

Konya’dan İstanbul’a gelen yolcu otobüsünün şoförü Ramazan Özcan, Pendik’te bir kadına çarparak ölümüne neden oldu. Yoluna devam eden şoför, Esenler Otogarı’na girerken yakalandı. Sağ fardaki kırık ve camdaki çatlaklar dikkat çekti. Özcan, “Bir ses duydum. Otobüsten inip baktığımda arabanın lambasının kırıldığını fark ettim fakat kimseyi görmedim. Taş çarptı zannettim” şeklinde ifade verdi. (Eray EROL LU / AHT)

SAVAŞ ALANI GİBİ

Ağrı’da lastiği patlayan minibüsün kamyonetle çarpışması sonucu 13 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. Bülent Ögdüm idaresindeki minibüs, saat 05.30 sıralarında Ağrı çevreyolunda arka sağ lastiğinin patlaması sonucu karşı şeride geçip Ercan Aydın idaresindeki kamyonetle çarpıştı. Kazada İsa Karadağ, Salih Karadağ, Çetin Erkut, Muhammet Üstündağ, Dinçer Çetin, Ebru Adalı, Fatih Yıldız, Abdurrahman Demir, Mehmet Deniz, İbrahim Adalı, Demet Kızılay, Dilara Kızılay ve Nara Kızılay öldü, 12 kişi yaralandı.

TATİLDEN DÖNÜYORLARDI

İğneler’de Halil Güvercin’in direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu özel otomobil 50 metrelik uçurumdan dereye yuvarlandı. Tatil için gittikleri İzmit’ten dönen sürücü Halil Güvercin, çocukları Tayfun (17) ve Şule (13) öldü, eşi ve oğlu ağır yaralandı.

ARTVİN 3 ÖLÜ 2 YARALI: Borçka’ya giden motosiklet, kamyonetle çarpıştı 2 kişi öldü. Bir başka kazada 60 metrelik uçuruma yuvarlanan otomobilin sürücüsü öldü, 2 kişi yaralandı.

VAN 1 ÖLÜ 1 YARALI: Gevaş’t a kaçak sigara taşıdığı belirtilen bir otomobilin uçuruma yuvarlanması sonucu sürücü öldü, 1 kişi yaralandı.

ANTALYA 3 ÖLÜ 1 YARALI: Park halindeki kamyonete çarpan otomobilin sürücüsü öldü, araçta sıkışan genç kız ise ağır yaralandı. Aksu İlçesi’nd eki kazada dereye düşen kamyon etteki 2 kişi hayatını kaybetti .

AKSARAY 1 ÖLÜ: Teravih namazı için camiye giderken otomobilin çarptığı Sultan Demir (69) öldü.

BİLECİK 1 ÖLÜ: Bozüyük’de yolcu otobüsünün TIR’a çarpması sonucu 1 kişi öldü, 1’i bebek 8 kişi yaralandı.

MERSİN 1 ÖLÜ: Tarsus’ta kamyona arkadan çarpan minibüsün sürücüsü Ünal Kahya öldü.

13 İLDE 35 YARALI: Ankara, Aksaray, Karaman, Bursa, Mersin, Şanlıurfa, Konya, Bitlis, Zonguldak, İstanbul, Niğde, Sakarya ve Erzurum’da meydana gelen kazalarda toplam 35 kişi yaralandı.

AYNI AİLEDEN 5 CAN GİTTİ

Kırıkkale’nin Karakeçili İlçesi’nde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüs lastiğinin patlaması sonucu devrildi. 5’i aynı aileden 4’ü çocuk 6 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Ankara’dan Kırşehir’in Kaman İlçesi’ne çalışmaya giden mevsimlik işçileri taşıyan Cuma Diler (20) yönetimindeki minibüsün sol lastiği, Sülübük Mevkii’nde patladı. Kontrolden çıkan minibüs devrildi. Kazada Mehmet Kılıç (19), eşi Fatma Kılıç (18) ile çocukları Melike (1) ile İbrahim Halil (3) ve Fatma Nur Kılıç (4) ile Musa Diler (4) öldü, 6 kişi yaralandı.

LASTİK PATLADI OTOBÜS DEVRİLDİ

Kırıkkale-Ankara Karayolu’nda lastiği patlayan otomobilin toplu taşıma aracına çarpması sonucu yoldan çıkan otobüs şarampole yuvarlandı. Kazada 16 kişi yaralandı. Ayrıca Kırşehir’de de lastik patlaması sonucu yoldan çıkan otomobilde sürücü yaralandı.

‘Yorgunluk, şeker, uykusuzluk, sıcak riski artırıyor’
Prof. Dr. Hamit Hancı Trafik Güvenliği Vakfı Kurucusu: “Bu kazaların aynı anda olması bir tesadüf değil. Yorgunluk, uykusuzluk, kan şekeri düşüklüğü ve sıcaklık, bu dört faktör bir araya geldiğinde bir risk oluşturuyor... Bir kere aşırı sıcakta araç sürmek kaza riskini artırıyor. O yüzden sürücü çok sık aralıklarla dinlenmeli. Ramazan nedeniyle yaşanan açlığın etkisiyle kan şekerinin düşük olması sıcaklarla birleşiyor. Buna bir de gece sahura kalkılmasıyla oluşan uykusuzluk eklendiğinde kaza riski artıyor. Sürücü en ufak uyku hali hissettiği an kenara çekmelidir.”

‘Ramazanda 3 misli özen gösterilmeli’
Hitay Güner-Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı: “Aracın bakımını yaptırmazsan, kabak lastikle yola çıkarsan, cep telefonuyla konuşursan sadece sıcaklarda değil soğuk havalarda da kaza yaparsın. Kazaların öncelikli sebebi sırasıyla; hız, yakın takip, hatalı sollama ve yorgunluktur. Sıcak havayı yorgunluk maddesiyle birlikte değerlendirebiliriz. Ramazan ayında 3 misli özen göstermeli. Özellikle toplu taşıma araç sürücüleri...”

Habertürk

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU