Tam gün yasası tamamlandı

Tam gün yasası tamamlandı

Sağlık Bakanlığı, üniversite hastanelerinden çok sayıda profesörün ayrılmasına neden olan Tam Gün Yasasıyla ilgili revizyonunu tamamladı. Doktorlar hem özel klinikte hem hastanede çalışabilecek, üstelik hastanede fark alabilecek.

11 Mart 2013, Pazartesi - 11:48
HİT: 486(0)


TIMETURK / Haber Merkezi

Doktorların merakla beklediği ve aksayan yönleri tespit edilerek revize edilmesi beklenen Tam Gün Yasası çalışmaları tamamlandı. Tasarı Bakanlar Kurulu'na yarın sunulacak. Kabul edilmesi halinde revize edilen Tam Gün Yasası`nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart Tıp Bayramı'nda açıklayacak.

YASANIN DETAYLARI


Çalışma kapsamında doktorlar hem hastanede hem klinikte çalışabilecek. Ancak doktorların hastaları kliniğe davet etmesinin önüne geçilecek. Bunun için, hastanede özel doktor seçimine fark ödenmesi sistemi getirilecek. Hastalar, ismen özel bir doktor seçtiklerinde fark ödeyecekler. Bu fark, doktorların unvanlarına göre belirlenen taban ve tavan fiyatlar aralığında olacak. Doktorların gelirlerinin artması için performansa dayalı ücret sisteminin yanı sıra mesai saatine göre maaş artırımı uygulaması da yapılacak.

DÖNER SERMAYE PAYI ARTTIRILIYOR


Yasa tasarısına göre doktorların şikayet ettiği tam gün çalışıp yarım gün çalışanlar kadar para kazanma sorununa son verilecek. Tam gün çalışan doktorun döner sermayeden alacakları pay artırılacak. Yarım gün çalışanlar için sözleşmeli kadro getirmeyi planlayan Bakanlık yarım gün çalışacak personelin işe alıp almayacağına dair insiyatifi üniversitelere bırakacak.

BAKANLIK ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE ANLAŞACAK


Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için de öğretim üyeleri ile Bakanlık arasında bir anlaşma yapılarak, üniversite hastanesinde belli bir sayıda ameliyat yapması istenecek. Böylece vatandaş, üniversite ve öğretim üyesi mağduriyeti bitecek.

ÖĞRENCİ EĞİTEN HOCAYA TEŞVİK


Öğretim üyesinin kendi bulduğu tedavi şeklini üniversitede ders olarak öğrencilerine öğretmesi karşılığında Sağlık Bakanlığı öğretim üyesine teşvik verecek. Bakanlık, yeni geliştirilen tedavi yöntemini satın alarak hocadan, tıp fakültesi kadrosuna ve öğrencilerine öğretilmesini talep edecek.

AMELİYATHANELERİ KULLANAMAYACAKLAR


Bakanlık üniversitelerden öğretim üyelerini tekrar Tıp Fakültelerine döndürmek için de yeni yasanın tanıyacağı hakları anlatıp diyalog süreci geliştirecek. Öğretim üyelerinin hem üniversitede hem de kendi özel polikliniğinde çalışabilmesi sürecin en önemli ayağını oluşturacak. Ancak doktor hastasını özel polikliniğinde tedavi edemeyecek. Ameliyatın parasını hastadan alıp tedavi için üniversitenin ameliyathanesini kullanamayacak. (ajanslar)

timeturk.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU