SP, DP ve BBP'yi kızdıracak açıklamalar

SP, DP ve BBP'yi kızdıracak açıklamalar

ANDY Ar araşırma oyların AK Parti'ye kaydığını tespit etti.

2 Haziran 2011, Perembe - 23:00
HİT: 3532(8)


Seçime 10 kala Andy-Ar`ın Haziran ayı için gerçekleştirdiği anketin verilerine göre MHP şok yaşayacak

21 ilde 3 bin 126 denekle, 25 Mayıs 1 Haziran 2011 tarihleri arasında kantitatif araştırma tekniklerinden yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak yapılan son siyasi gündem araştırmasında; cinsiyet, yaş, eğitim ve bölgesel dağılım şeklinde örneklemi uygulanmıştır.

12 Haziran seçimlerine 10 gün kala sonuçlandırdığımız kamuoyu araştırmasına göre, yüzde 8 oranındaki kararsız seçmen dağıtıldıktan sonra;

AK Parti yüzde 52,3, CHP yüzde 24,8, MHP yüzde 9,8, Bağımsızlar 6,7 ve Diğer 6,4 oranında çıkmaktadır.

AK PARTİ NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?


Son araştırmamızın ortaya koyduğu sonuçlara göre iktidar partisi AK Parti bu zamana kadar yaptığımız tüm kamuoyu yoklamalarına göre en yüksek sonuca ulaşmış durumda. Bu sonucun çıkmasında birbirinden farklı birkaç nedeni sıralayabiliriz…

Birincisi; Son iki ay içerisinde tercihleri kademeli olarak netleşen ‘kararsız seçmenlerin’ büyük bir bölümünün AK Parti’ye yöneldiği gözlemlendi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ardı ardına açıkladığı büyük yatırımlı şehirleşme ve beraberindeki kalkınma projeleri kararsız seçmenin AK Parti’den tercih kullanmasında ciddi etken olmuştur.

İkincisi; Propaganda sürecindeki AK Parti- CHP kutuplaşmasının neticesinde, ‘Diğer Partiler’ olarak adlandırdığımız kitledeki merkez sağ görüşlü ve muhafazakar tabanlı; Saadet Partisi, Demokrat Parti ile Büyük Birlik Partisi seçmenlerinin bir bölümünün de AK Parti’ye yöneldiği görülmekte.

CHP NEDEN YÜZDE 25’LERDE


Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasıyla, eskisinden daha farklı bir yapıya bürünerek ‘Yeni CHP’ söylemiyle geçmiş dönemlerde hiç oy alamadığı, uzak kaldığı seçmene yakınlaşıp, statükocu kimliğinden uzaklaşma eğilimiyle, Laiklik, Cumhuriyet, Rejim bekçiliğini ön planda tutmayıp ve irtica kaygısı gütmeyen merkeze yakın bir parti haline dönen Cumhuriyet Halk Partisi bu seçimlerde oylarını yükseltecek. Fakat bu yükseliş, medya ve kamuoyunda dillendirildiği gibi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklediği bir oranda görünmüyor.

Bunun önemli sebepleri var. Aile sigortası projesiyle yoksul seçmenle bütünleşmeye çalışan CHP diğer taraftan Kemal Kılıçdaroğlu’nun günü gününü tutmayan tutumları nedeniyle aslında bu seçim sürecinde bir bocalama yaşıyor. Özellikle sağ seçmeni etkisi altına alamayan CHP, merkez solun çatısı konumuna erişti ve araştırmamıza göre alabileceği oy oranı yüzde 25’lerde. Bu sonuç da zaten, geçmiş seçimlerde bölük pörçük olan sol seçmenin CHP etrafında birleştiğini ortaya koyuyor.

CHP’nin son dönemdeki BDP yakınlaşması da bu sonucun diğer bir etkeni. Ulusalcı-Milliyetçi seçmenin tercihleri arasında olan CHP, BDP yakınlaşması ile bu oy kitlesinden de büyük oranda uzaklaşmış görünüyor.

MHP NEDEN BARAJ’DA


Referandumdaki hayır tercihinden dolayı tabanıyla ters düşen ve son olarak da kaset skandallarıyla sarsılan MHP’nin ciddi anlamda seçmen kaybettiği ve baraj altına düştüğü ortaya çıkmıştır.Araştırmamıza göre barajın hemen altında olan MHP 10 günlük süre içerisinde oylarının çok az bir seviyede hareketlenmesi bile baraj sorununu aşabileceği noktada olduğunu göstermektedir

YORUMLAR

(8)
  • samet mert 2011-06-04 21:23:10 :D gülüyorum başka bişey yapmıyorum komiksiniz :D
  • furkan 2011-06-04 20:08:39 anketı nerde yaptınız akp ıl başkanlığında mı klasık numaradır kucuk partılerın secmenı ıçın herkes bu partıye kaydı oyun boşa gıtmesın saadet lı dp lı bbp lı has partılı kardeslerımız ya bu oyunu gorup partısıne sahıp cıkacak ya da akp ye verecekler bakın yorumcu ali ekrem kardeşimiz şimdiden bu yanlışın içinde bulmuş kendını bu seçim israil e yoldaş olanlar la musluman dunyasına kardeş olanların arasında gececek bu secım ıraklı kadınlara tecavuz eden abd askerlerıne dua edenlerle ıraklı nın acısını yüreğinde hisseden muslumanlar arasında
  • ABDULLAH 2011-06-04 12:54:56 Ac tavuk kendini misir ambarinda gürürmüs! Bunlar hayal. gercegi 12 haziranda bir samar gibi suratlarina vuracagiz.
  • alp eren 2011-06-03 19:22:49 hadi ordan kim demiş size bbp nin oylarının akp ye gideceğini alperenlerin oylarının adresi bellidir bbp dir iftira atma anketörrrrr...hadi ordan yalaka...ali bey sanada bir şey söyleyeyim bbp yi, akp kadar seviyorsan ,bbp ye ver kardeşim o zaman ,akp ye niye veriyorsun
  • gulerce 2011-06-03 06:13:28 isterse.yalan.yazmasin basbakan.nicin.sinirleniyor.avrupali.gibi.liderlerle.TV.TARTISMAYA.ciksin.52.oyun.yan.gelsin.yatsin.
  • helim can 2011-06-03 00:27:10 baraş saadet partisi bir oy alırsa oda benim oyundur
  • ali ekrem 2011-06-02 23:48:48 farkli partiler olsa bile ... farkli partiler olarak seime giriliyor olsa bile, gercekte bu secim; Ak Parti ve CHP arasinda gecmektedir.Ak Parti+Has Parti+Saadet+BBP bir tarafta,MHP+CHP+BDP+DSP diger taraftadir. referandumda da böyle idi. simdide böyle.Ben Ak Parti'ye oy veriyorum ama hicbir zaman Saadet'e, Has parti'ye, BBP'ye karsi degilim. Onlarida destekliyorum. Ak partiyi sevdigim kadar BBP'yi, Has Parti'yi, Saadet'i de seviyorum.
  • Fatih 2011-06-02 23:41:29 Ne yapalım yani... Doğru veya yanlış bu anket benim oyumu mu belirleyecek. Bu kadar basit mi yani...

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU