Osmanlı Sarayı Pazarı

Osmanlı Sarayı Pazarı

Osmanlı Eserleri SATILIYOR

7 Mart 2013, Perembe - 12:35
HİT: 434(0)


Asar-ı Atika tarafından onikincisi düzenlenecek olan, Osmanlı eserleri ve klasik tablolar 16 Mart Cumartesi günü saat 14:30’da Nişantaşı Sofa Hotel’de düzenlenecektir. Müzayede Osmanlı dönemide ait çok kıymetli eserler satılıyor..
Bu kıymetli eserler kimlerin ''eline'' geçicek merak uyandırıyor.. !
Bu seni müzayede satışa sunulacak eserlerden dikkat çekeceğine inandığımız bir kaç eser ;

· Sultan II. Mahmud Zerendud Hat Levha

Mahmud bin Abdulhamid Han ketebeli, Ahzab Suresi ayet 45 “Ey Nevi! Muhakkak ki, biz seni bir tanık bir müjdeci ve biruyarıcı olarak gönderdik.” yazılı, celi sülüs zerendud levha. Eserin tezyinatı iki renk yeşil ve sarı altın kullanılarak,rokoko üslubunda yapılmıştır.

· Sultan II. Mahmud Settar-ı Şerif

Osmanlı, kırmızı atlas kumaş üzeri has gümüş tel iplikler ile çepeçevre ayetler dekorlu, iki meşalenin üzerine Sultan II. Mahmud tuğrası işli, şaheser kabe örtüsü. Orta kısmında celi sülüs hat ile; Yusuf Suresi ayet 64 “Allah en hayırlı koruyandır. O merhamet edenlerin en merhametlisidir.”, üst kısmında Allah Muhammed yazılı, dış bordürü celi sülüs hat ile Ayet-el Kürsi ve “Bu Settare-i Şerife’nin yapılmasını, Es Sultan El Gazi Mahmud Han ibni Sultan Er Gazi Abdulhamid Han bin Es Sultan Ahmet Han bin Es Sultan Mehmed Han bin Es Sultan İbrahim Han bin Sultan Murad Han Ali Osman emretti. Allah onların mülklerini daim etsin” yazılıdır.

· Sultan V. Murad Murassa Ağızlık

Osmanlı, saray kuyumculuğu şaheseri, Sultan V. Mehmet Murad Han için hazırlanmış, kehribar ağızlık üzeri altın, elmas, yakut, zümrüt taşlar ile murassa edilmiş, Osmanlı armalı ve Mehmet Murad insiyalli, müzelik değer taşıyan, şaheser sultani ağızlık.

HaberVakti

habervakti.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU