İşte 'akil adam' kriterleri! Akil adamlar listesinde kimler var?

İşte 'akil adam' kriterleri! Akil adamlar listesinde kimler var?

AK Parti, Öcalan'ın mesajının ardından süreci yönetecek 'çatı' görevi de görecek bir komisyon oluşturmak için düğmeye basacak.

21 Mart 2013, Perembe - 12:32
HİT: 55(0)


TIMETURK / Haber Merkezi

10 gün içinde şekillenecek komisyon, süreçteki farklı unsurları alt komisyonlar aracılığıyla yönetecek. AK Parti komisyona CHP'nin katılımı önemseniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, İmralı sürecinin bundan sonraki aşamaları için üzerinde çalıştıklarını açıkladığı "akil adamlar komisyonu`nun zamanlaması ve şekli netleşmeye başladı.

AK Parti, Öcalan'ın bugün Diyarbakır'da okunacak açıklamasının ardından gelişmeleri gördükten sonra bundan sonra süreci yönetecek "çatı" görevi de görecek tek bir komisyon oluşturmak için düğmeye basacak. Mansettv`nin edindiği bilgilere göre AK Partş'de akil adamlar oluşumu başta olmak üzere sürece ilişkin öne çıkan noktalar şöyle:

10 GÜN İÇİNDE

AK Parti'de, Diyarbakır'da Öcalan'ın yapacağı açıklama ve sonrasında bunun nasıl algılanacağının izlenmesi benimsendi. Öcalan'ın açıklamasının ardından PKK'nın çekilmesinin de gündeme gelmesini bekleyen hükümet, bütün bu gelişmelere 10 günlük süre tanıyor. Bu 10 günlük sürenin ardından akil adamlar komisyonu için harekete geçilecek.

TEK ELDEN YÜRÜTÜLECEK

AK Parti'de, akil adamlar komisyonunun, çatı görevi de görecek tek bir komisyon olması ve bundan sonra tüm süreci yönetmesi eğilimi ağır basıyor. Akil adamlar ya da başka isimle oluşturulacak komisyon, bir Meclis kararı ya da yasayla oluşturulmayacak. Ancak komisyonunun yalnızca hükümet bünyesinde oluşmuş bir birim olmaması için mümkün olan en geniş siyasi destekle donatılması hedefleniyor.

KİMLER OLACAK

Erdoğan'ın akil adamlara kapıyı açmasının ardından AK Parti içinde komisyona kimlerin gireceğine ilişkin değerlendirmeler de yapılmaya başlandı. Komisyona, eski siyasetçilerin, aydınların, gazetecilerin, başta Mazlum-Der, IHD, TOBB, TÜSAD gibi sivil toplum örgütleri temsilcilerinin girebileceği belirtiliyor.

KRİTERLER


Akil Adamlar konusunda, kriterler tanımlanırken "Toplumda saygınlığı ve ağırlığı olan, uluslararası alanda tanınan, farklı toplum kesimlerinin temsilini taşıyan" isimler üzerinde durulacağı ifade ediliyor. AKP'de, "Süreçle ilgili Başbakan'ın ve hükümetin tavrını eleştiren" gazeteci ve aydınların komisyona girme şanslarının olmadığı belirtiliyor. (mansettv.com)

timeturk.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU