Hangi cemaat kime oy verecek?

Hangi cemaat kime oy verecek?

Seçimde hangi cemaat kime oy verecek?

4 Haziran 2011, Cumartesi - 14:12
HİT: 12155(11)Seçimlere az bir süre kala cemaatler de oy verecekleri partileri belirlemeye başladı. İşte cemaatlerin oy verevekleri partiler...kala cemaatler de oy verecekleri partileri belirlemeye başladı. Türkiye'nin en büyük cemaatlerinden biri olan Gülen cemaati oyunu Ak Parti'ye verirken, İsmailağa cemaatinde ibre Saadet Partisi'ni gösteriyor. Yeni Asyacılar da ise ibre istemeden de olsa AK Parti'den yana...


İŞTE CEMAATLERİN BU SEÇİMDE OY VERECEKLERİ PARTİLER..

FETHULLAH GÜLEN CEMAATİNDEN AK PARTİ’YE TAM DESTEK

1970’li yıllarda Mehmet Kutlular’la yollarını ayırarak dünyanın en büyük eğitim organizasyonuna imzasını atan Fethullah Gülen, geçmiş yıllardaTurgut Özal’dan Bülent Ecevit’e kadar geniş bir yelpazedeki siyasi partilere destek verdi. 2002 yılından bu yana AK Parti`ye tam destek veren Gülen cemaati, Ergenekon davası sürecinde bu desteği zirveye taşıdı. Dönem dönem bürokrasideki atamalar konusunda Başbakan Erdoğan ile anlaşmazlığa düşseler de şimdiden 12 Haziran seçimlerinde AK Parti`ye tam destek vereceklerini söyleyebiliriz.

Yurtdışındaki gönüllülerini oy kullanmak için kafileler halinde Türkiye`ye çağıran Fethullah Gülen cemaati, Türkiye`deki gönüllülerini de AK Parti’ye destek olmaya çağırdı. Saadet Partisi,MHP ve Has Parti`ye oldukça mesafeli duran Zaman ve Samanyolu TV, seçim sürecinden AK Parti’ye tam destek vereceği belirtiliyor.

İSMAİLAĞA CEMAATİ SAADET PARTİSİ’NE Mİ KAYIYOR?

Nakşibendi Tarikatı`nın önde gelen isimlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi liderliğindeki İsmailağa cemaati, geçmiş yıllarda AK Parti`ye verdiği destekle biliniyordu. Ancak Mahmut Efendi`nin 50 bin müridi ile yaptığı Umre ziyaretinde AK Parti ve Fethullah Gülen cemaati hakkında söylediği iddia edilen sözler akılları karıştırdı.

Cübbeli Ahmet Hoca tarafından cemaate açıklanan bu konuşma, Mahmut Efendi tarafından doğrulanmasa da, bu gelişme Saadet Partisi`ne destek olarak algılandı.

Hızını alamayan Cübbeli Ahmet Hoca, Erdoğan ile Bahçeli arasındaki "Bozkurt" tartışmasına da katılmış ve "Allah Bozkurtları başımızdan eksik etmesin" diyerek AK Parti`yi karşısına almıştı. Ancak bu açıklama Cübbeli Ahmet hoca tarafından yalanlandı.

Umre dönüşü Saadet Partisi lideri Mustafa Kamalak`ın Mahmut Efendi`yi ziyareti, Saadet Partisi-İsmailağa Cemaati arasındaki yakınlaşmayı pekiştirdi. İsmailağa Cemaati`ndeki bu gelişmelerin 300 bini aşkın cemaat mensubu tarafından sandıkta nasıl yorumlanacağı merakla bekleniyor.

SÜLEYMANCILAR’DAN AK PARTİ’YE OY YOK!

Kamuoyunda Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Efendi Cemaati son yıllarda ikiye bölünmüştü. Süleyman Hilmi Tunahan`ın torunları Ahmet Arif Denizongun ve Mehmet Denizongun özellikle siyasi konularda uzlaşamayınca cemaat ikiye bölündü Cemaatin ana gövdesinin liderliğini sürdüren Ahmet Arif Denizongun, son seçimlerde Mehmet Ağar`ın öncülügündeki Demokrat Parti`ye destek vererek dikkatleri üzerine çekmişti.

Bir dönem ANASOL-D Hükümeti`nin Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna da oturan Denizongun, İstanbul Piyalepaşa`da sit alanı içerisinde yapılan Kuran Kursu`nun yıkılması nedeniyle AK Parti`li belediye ile karşı karşıya gelmiş ancak yıkımı engelleyememişti. Son dönemde AK Parti ile Süleymancılar arasında buzlar erise de cemaatin tercihini MHP’den yana kullanacağı iddia ediliyor. Süleymancıların Mehmet Denizongun önderliğindeki diğer kesimi ise oyunu AK Parti’den yana kullanacak.

YENİ ASYA GRUBU “EHVEN-İ ŞER” ANLAYIŞINI TERK Mİ EDİYOR?

Nurcu kesimin en köklü gruplarından biri olan Yeni Asya Gazetesi çevresi, yıllardır istikrarlı bir şekilde DP-AP-DYP geleneğini destek veriyordu. İslam adına siyasetin bir sonuç vermeyeceğini düşünen Mehmet Kutlular öncülüğündeki Yeni Asya Grubu’nun, “Ehven-i Şer” olarak gördüğü Süleyman Demirel’in öncülüğündeki Adalet Partisi’ne destek vermesi, Milli Görüş hareketinin tepkisini çekmişti.
2007 seçimlerinde Mehmet Ağar liderliğindeki Demokrat Parti’yi destekleyen Mehmet Kutlular’ın, Anayasa referandumundaa “Hayır” oyu vereceğini açıklaması kendi cemaatini bile şaşırtmıştı.

Ancak son dönemde beklenmedik bir gelişme oldu. Yıllardır Nurcularla mücadele eden, Bediüzzaman’a ağır hakaretlerde bulunan Haydar Baş önderliğindeki BTP, Demokrat Parti ile seçim ittifakı yaptı. Bu gelişme üzerine Demokrat Parti lideri Namık Kemal Zeybek’e verdikleri desteği minumuma indiren Yeni Asya Grubu’nun istemeden de olsa, AK Parti’ye destek vereceğini açıklaması sürpriz olmayacaktır.

HAYDAR BAŞ VE CEMATİ ARTIK DEMOKRAT PARTİLİ!

Milli Görüş Hareketi’nin önemli isimlerinden biri olan Kadri Tarikatı Şeyhi Haydar Baş, Erbakan ile anlaşmazlığa düşerek Milli Görüş hareketinden ayrılmıştı. Medya desteği ve ticari faaliyetlerle cemaatini güçlendirdikten sonra tüm gücünü bir siyasi parti çatısı altında toplayan Haydar Baş, katıldığı seçimlerde hayal kırıklığına uğradıktan sonra ilk kez bir seçim ittifakı ile seçmenin karşısına çıkıyor.

Demokrat Parti listesinden Bursa adayı olan Haydar Baş, bu seçimlerde barajı aşacaklarını düşünüyor. Haydar Baş’a yakınlığı ile bilinen Yeni Mesaj Gazetesi ve Meltem TV bu seçimlerde AK Parti’ye en ağır muhalefeti yapan medya grubu olarak dikkat çekerken, Demokrat Parti Lideri Namık Kemal Zeybek’e tam destek veriyor.

Yıllardır Gülen Cemaati ve AK Parti ile mücadele eden Haydar Baş öncülüğündeki BTP’nin Haziran 2011 seçimlerinden başarısız çıkması durumunda nasıl bir strateji izleyeceği merakla bekleniyor,

İSKENDERPAŞA CEMAATİ VE BAŞARISIZ SAĞDUYU PARTİSİ DENEYİMİ

Nakşibendi Tarikatı’nın önde gelen isimlerinden biri olan Mehmet Zahid Kotku’nun manevi liderliğindeki İskenderpaşa cemaati, bir dönemin siyasi liderlerini ve bürokratlarını yetiştirdiği için “Görünmeyen Üniversite” ismiyle tüm Türkiye’de adını duyurmuştu. Kotku’nun yerine geçen Esad Coşan’ın Erbakan ile aralarındaki “siyasette ulemanın mı politikacının mı sözü geçer” tartışması sert polemiklere dönüşmüş ve İskenderpaşa cemaati Milli Görüş’ten kopmuştu.

Bir dönem Turgul Özal’ın Anavatan Partisi’ni destekleyen cemaat, daha sonraki yıllarda Haydar Baş’la aynı hataya düşerek, enerjisini bir siyasi partiye taşımaya çalıştı. Nurettin Coşan’ın Genel Başkanı olduğu Sağduyu Partisi 2002 yılında seçimlere katılmayarak AK Parti’ye destek vermişti.

Daha sonraki yıllarda dönem dönem BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile görüşmelerini sürdüren İskenderpaşa cemaati, gücünü büyük ölçüde yitirdi. Medyada ve iş alanında başarısız olan İskenderpaşa Cemaati’nin artık siyasette de belirleyici bir rol oynamaktan oldukça uzak görülüyor. Günümüzde HAKYOL Vakfı’nda faaliyetlerini sürdüren İskenderpaşa Cemaati’nin geride kalan az sayıda mensubu oyunu MHP'ye vereceğini açıkladı.

MUSTAZ’AF DER VE HİZBULLAH’IN OYLARI NEREYE GİDECEK?

Adını ilk kez Diyarbakır’da 1 milyon kişinin katıldığı “Kutlu Doğum törenleri” ile duyuran Mustaz’af-Der çevresi Güneydoğu’nun en etkili İslami hareketlerinden biri olarak biliniyor. Son yıllarda “Doğru Haber Gazetesi” ile medyaya giren Mustaz’af Der, 2010 ve 2011 yılları arasındaki Hizbullah operasyonlarına maruz kalarak bir kez daha Türkiye’nin gündemine geldi..

DTP gibi bağımsız adaylarla meclise girmeyi hedefleyen Mustaz’af Der, son operasyonlar nedeniyle 2011 seçimlerinde bağımsız aday çıkarmaktan vazgeçti. İslamcı çevrelerin yakından tanıdığı Mehmet Göktaş’ın etkileyici üslubuyla kitlelere yaptığı konuşmalarla bölgedeki etkisini giderek arttıran bu cemaat, PKK’ya karşı bölgedeki en etkili güç olarak kabul ediliyor. Anayasa referandumunda “Evet” oyu vereceğini açıklayan Mustaz’af-Der’in Hizbullah operasyonlarına rağmen 12 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye son bir destek vereceği tahmin ediliyor.

ENVER ÖREN VE TÜRKİYE GAZETESİ ÇEVRESİNİN SİYASİ TERCİHİ DEĞİŞMEDİ!

Nakşibendi Tarikatı’nın manevi önderlerinden S. Abdulhakim Arvasi’nin yolunu takip eden Hüseyin Hilmi Işık’ın temellerini attığı Türkiye Gazetesi çevresi, Enver Ören döneminde Türkiye’ye adını duyurdu. Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde ekonomik olarak bir sıçrama yapan bu cemaat, zaman içerisinde medyada, bankacılıkta ve sanayide etkisini arttırdı.

2001 yılında patlak veren bankacılık krizinden nasibini alan İhlas Finans’ın iflası ile büyük bir mali krize giren Enver Ören’in önderliğindeni İhlas Holding, AK Parti iktidarına sırtını dayayarak bu krizden çıkmayı başardı. 2002 yılında bu yana AK Parti iktidarını destekleyen Enver Ören ve cemaati, Haziran 2011 seçimlerinde de AK Parti’ye destek vereceği belirtiliyor.

MENZİL CEMAATİ’NİN OYLARI RECEP AKDAĞ’A

Merkezi Adıyaman Menzil Köyü’nde bulunan Menzil Cemaati 1980’li yıllarda Şeyh Muhammed Raşid Erol ismi ile adını duyurdu. Köyde hazırlanan çorbanın birçok insanın hidayetine vesile olduğuna inanıldı ve otobüslerle insanlar bu köye taşınarak bir inanç turizmi oluşturuldu. Geçen yıllar içerisinde gücünü arttıran bu cemaat, siyasi partiler tarafından oy deposu olarak görüldü.

Dönem dönem ANAP,BBP ve MHP’ye destek veren bu cemaat Muhammed Raşid Erol’un vefatından sonra eski gücünü yitirdi. Manevi bir cazibe merkezi olma özelliğini kısmen yitiren Menzil Köyü’ne gönül veren insanlar, cemaate yakınlığı ile bilinen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a olan sevgilerini gizlemiyor. 2007 seçimlerinde AK Parti ve BBP’ye oy veren Menzil Cemaati’nin bu seçimlerde AK Parti’ye oy vermesi bekleniyor.

SAFA VAKFI ‘NIN OYLARI ÜÇ PARTİYE

Temellerini Kadri şeyhi Kayserili Hacı Hasan Efendi’nin attığı Safa Vakfı, Türkiye’de birçok önemli siyasetci ve akademisyen yetiştiren cemaatler arasında yeralıyor. Günümüzde Ali Ramazan Dinç Hoca’nın manevi önderliğinde faaliyetlerini sürdüren Safa Vakfı, kurulduğu günden bu yana Milli Görüş hareketinin partilerine destek veriyor.

2002 yılından bu yana AK Parti ile ilişkilerini belli bir mesafede tutan bu Safa Vakfı’nın yöneticileri arasında Has Parti’den önemli isimler dikkat çekiyor. 12 Haziran seçimlerinde bu cemaatin oylarının Has Parti, Saadet Partisi ve AK Parti arasında paylaşılacağı tahmin ediliyor.

ERENKÖY CEMAATİ’NDE AHMET TAŞGETİREN ETKİSİ

Kökeni Nakşibendi Şeyhi Erbilli Şeyh Esad Efendi’ye kadar dayanan Erenköy Cemaati, günümüzde Osman Nuri Topbaş’ın önderliğinde hizmetine devam ediyor. Eymen Topbaş’ın ANAP’ın İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde Anavatan Partisi’ni destekleyen bu cemaat son seçimlerde oyunu AK Parti’ye verdiği biliniyor.

Cemaatin yayın organı Altınoluk Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Taşgetiren’in dönem dönem eleştirmesine rağmen AK Parti’ye destek veren bir çizgide olması, cemaatin de oyunu AK Parti’ye vereceğinin işareti olarak kabul ediliyor.

BAĞIMSIZLAR VE DİĞERLERİ

SEZAİ KARAKOÇ VE DİRİLİŞ PARTİSİ: Kendisine verilen hiçbir ödülü kabul etmeyen, hiçbir törene katılmayan Türk şiirinin yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Sezai Karakoç, 1990 yılında kurduğu Diriliş Partisi ile her ayın ilk Cumartesi günü takipçilerine seslenmeye devam ediyor.

HAKSÖZ DERGİSİ: İslamcı kesimin sivri kalemi Hamza Türkmen ismi ile özdeşleşen Haksöz Dergisi çevresi uzun yıllar “siyasi bir partiye oy kullanmanın demokrasiyi içselleştirmek anlamına geleceğini” iddia ederek hiçbir partiye destek vermemişti. Ancak son dönemde bu tavırlarında bir yumuşama olduğu hissedilen Haksöz Dergisi ve Özgür-Der çevresinin oylarının AK Parti ve Has Parti arasında paylaşılacağı söylenebilir.

UMRAN DERGİSİ: Yeni bir medeniyet inşa etme sloganı ile kurulan Umran Dergisi, İslamcı entelektüellerin ve insan hakları aktivistlerinin buluşma noktası olarak olarak adını duyurdu. Derginin önemli isimlerinden biri olan Cevat Özkaya’nın Has Parti’nin Kurucularından olması nedeniyle, bu dergiye yakınlık duyan insanların oylarını Has Parti ve AK Parti’den yana kullanacakları tahmin ediliyor.

HAKİKAT DERGİSİ: Gebze’de yaşayan Şeyh Ömer Öngüt’ün öncülüğünde kurulan Hakikat Dergisi, Nurculardan Süleymancılara, Erbakan’dan Erdoğan’a kadar geniş bir kesime yönelik ağır eleştirileri ile biliniyor. Ergenekon davasında da İskender Evrenesoğlu ile birlikte adı geçen Ömer Öngüt, geçtiğimiz yıl Haziran ayında vefat etmişti. Hala faaliyetlerine devam eden Hakikat Dergisi çevresinin oyunu MHP’den yana kullanacağı tahmin ediliyor.

ÖZGÜN DURUŞ: İslamcı kesimin yakından tanıdığı Turan Kışlakçı, Abdulaziz Tantik ve Ramazan Kayan’ın isimlerini ön plana çıktığı haftalık Özgün Duruş gazetesi, eski Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek’in de katkılarıyla kısa sürede adını duyurmayı başardı. Dergiyi kuran isimlerin Has Parti’ye yakın olması ve bazı yazarların aynı zamanda Has Partinin gazetesi Yenisöz’de yazacak olması nedeniyle bu gazeteye yakın çevrenin oyunu Has Parti’den yana kullanacağını söyleyebiliriz.

İSMET ÖZEL: İslamcı gençler üzerinde etkili şairlerden biri olan İsmet Özel, kurucusu olduğu “İstiklal Marşı Derneği”nde altını çizdiği “Müslüman olmayan Türk olamaz” söylemi ile Milliyetçi çevreleri bile şaşırttı. Uzun yıllar Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapan Özel, son dönemde AK Parti’ye yönelik sert eleştirileri ile tekrar gündeme geldi. İsmet Özel`in oyu Saadet Partisi`ne...

MEHMET KIRKINCI HOCA: Risale-i nur camiasının yakından tanıdığı Mehmet kırkıncı Hoca, Erzurum’da başlattığı faaliyetler bugün tüm Türkiye’de taraftar topluyor. Kırkıncı Hoca da Gülen cemaati gibi oyunu AK Parti’den yana kullanacak.

ALİ BULAÇ: İslamcı kesimin bağımsız isimlerinden biri olan Ali Bulaç, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile başlayan Ergenekon davası ile devam eden gerilimli süreçte AK Parti’ye ağır eleştirilerde bulunmuş ve öngörülerinde büyük ölçüde haksız çıkmıştı. Bu sürecte Saadet Partisi’ni yakın bir görüntü sergileyen Ali Bulaç, Has Parti’nin kuruluş aşamasında birikimlerini Numan Kurtulmuş ile paylaştı. Bugünlerde AK Parti’ye yakın bir duruş sergileyen Ali Bulaç’ın oğlu Fatih Bulaç AK Parti 1. bölgeden milletvekili adayı…

İHSAN ELİAÇIK: İslamcı kesimin en aykırı isimlerinden biri olan İhsan Eliaçık, geleneğin dışına taşan dini yorumları ve İslam ile Komünizmi yakınlaştıran siyasi yorumları ile son dönemde adını duyuran isimlerden biri. Has Parti’nin istişare toplantılarının renkli isimlerinden biri olan İhsan Eliaçık’ın Has Parti’ye desteklediği biliniyor.

YORUMLAR

(11)
 • miraç 2011-06-07 10:40:12 yol Allah rızası için akıllı olalım.Irak ta yaşananlardan sonra Abd ye yardım ederek 1 milyon müslümanın ölümüne.60 bin kadının ırzına geçilmesine sebep olan, camide önce namaz kıldırıp sonra ayin yaptıran, besmele ile kilise açılışı yapan AKP hükümetine nasıl oy verirsiniz. Yuh size ve onları yetiştiren saadet.has ı yetiştiren saadet,son olarak rahmetli erbakan ın ittifaka girin dediği yanındakilerin onu dinlemediği saadet. Yeter daha ne yapacaksınız bu milleti kandırmaktan başka...
 • Süleymanlı 2011-06-05 18:02:04 SÜLEYMANLILAR BÖLÜNMEDİ. Haber5 yetkilileri;Büyük islam alimi ve Nakşibendi şeyhi kutbul aktab Süleyman Hilmi TUNAHAN Hz.nin bağlıları hakkında bölündüler diyorsunuz.Bölünen bir cemaat yok sadece bir elin parmakları kadar kişi Ahmed Arif DENİZOLGUN abimize bağlılığını bildirmedi.Türkiye ve dünyada bütün hizmetler her zaman olduğu gibi tek bir merkezden yönetiliyor.Hamdolsun ALLAH ( C.C.)a herkes aynı görüşte.Ne denirse o olacak.EHLİ TARİK İNSANLAR BİLİRLER Kİ İTAAT TERAKKİDE ASLİ UNSURDUR
 • kerem yşar 2011-06-05 17:44:46 hep beraber saadete arkadaşlar hep beraber toptan yeniden bir değerlendirme yapacaklar saadet partisinin meseleleri çözeceği noktasında birleşecekler güçlü siyaset güçlü türkiye saadet meclise
 • HAMDİ KALYNCU 2011-06-04 22:46:55 DZÜELTME SÜLEYMAN EFENDİ CEMAATİ MHP ye değil saadet partisine oy verecek.sayın şevket kazan bey ahmet denizolgun hoca ile görüşmüştüğr.sonuç bu yöndedir.selamlar.saygılar.
 • said ercan 2011-06-04 21:36:19 Eksik ve yanlış bilgiler mevcut öncelikle yazı önemli bir yazı,kim hazırlamışsa tebrik ederim, fakat eksiklikler var, en büyük eksiklik akabe grubu yok yazı da, sonra oy vermeyen gruplar(kul sadi yüksel) (ahmet kalkan) yok yazıda.sonra ismet özel saadete oy veriyor demek, tamamen yanlış bir bilgi, ismet bey milli görüş, islamcılğıa zarar verdi diyor, saadet, ak hepsine ateş püskürüyor.vel hasıl biraz aceleye gelmeseymiş, harika bir makale olurmuş,
 • BULUT 2011-06-04 21:08:07 Saadet Partisi Oylarımız Saadet Partisinedir. Yüce mevla herkese verdiği oyun hesabını da vereceği bilinciyle kullanmayı nasip etsin.
 • nobran 2011-06-04 21:04:52 Kim Neciymiş? İsmet özel kendisinin saadetçi olduğunu duysaydı ne derdi acaba?
 • abdullah 2011-06-04 20:42:38 inandırıcı değil çoğu saadet partisine atıor gerisi ak parti ye pek te arada kalan yok islami kesimde işte ufak gruplardan yeni asya dp iskender paraşa mhp vb. vahim olan sa islami cemaatlerin kadının boşmu dolumu olduğu noktasında sayısız fetva verişirken. bugün islam aleminin durumuna duyarız olamsı ve bir sistem sunmaktan aciz olup daha iyi kapitalist olma yoluna ilerlemeleri gariptir.
 • gagu gag 2011-06-04 16:23:37 Güzel bi haber olmuş... Lakin haberin yazarı, kaynağı vs. neden yazılmamış anlamadım?
 • yusuf soysal 2011-06-04 16:11:31 saadet yeni asya meşveret kararıyla dekrar demokrat parti destekleme kararı aldı . ben onların evlerin de kalıyorum . saçma bi yazı olmuş .
 • AHMET 2011-06-04 12:52:27 SAADET GELIYOR Dini cemaat olupta saadetten baskasina oy verenler olamaz! Cünki ahlak ve maneviyat diyen saadettir, Kuran yasagini kaldiracak saadettir, ZULME KARSI ADALETI SAVUNAN SAADETTIR. Bu sabeplerde saadetten baskasini desteklemek vebaldir.

İLGİLİ HABERLER

 • ANKET
 • HAVA DURUMU