Hakan Fidan'ı kim harcamak istiyor?

Hakan Fidan'ı kim harcamak istiyor?

MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılması tepkilere yol açtı...

10 ubat 2012, Cuma - 00:06
HİT: 5128(0)


Göreve geldiği günden bu yana rahat nefes alamayan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, PKK yöneticileriyle Oslo’da yaptığı görüşme nedeniyle KCK kapsamında ifadeye çağrıldı. Önce Oslo görüşmelerinde alınan ses kaydı internete sızdırıldı daha sonra Uludere faciasında istihbaratın MİT kaynaklı olduğu iddia edildi.

Fidan’ın “Şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılmasına neden olan Oslo görüşmelerinin ardından Başbakan Erdoğan’ın söylediği şu cümle ise akıllarda kalmıştı: “Hakan Bey’i harcatmam.” Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Demokratik Açılım çalışmaları kapsamında PKK yöneticileriyle Norveç’in başkenti Oslo’da yaptığı görüşme başına iş açtı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü KCK soruşturması kapsamında “Şüpheli” sıfatıyla ifade vermeye çağrılan Fidan’ın bugün ifade vermesi bekleniyor. 1-) Oslo Görüşmeleri sızdırıldı Göreve geldiği günden bu yana rahat nefes alamayan Fidan bu kez de Kürt sorunun biteceği umutlarını arttıran Demokratik Açılım çalışmaları kapsamında yaptığı görüşme nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Bu çalışmalar kapsamında Oslo’da PKK yöneticileriyle yapılan görüşmenin ses kaydı internete sızdırılmıştı. O ses kaydı örgüte yakınlığıyla bilinen sitede Söz konusu ses kaydında Fidan’ın “Başbakan’ın özel temsilcisi” sıfatıyla bu görüşmeyi yaptığı anlaşılıyordu. Durumun ilginç yanı ses kaydının PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir haber ajansının internet sayfasında yayınlanmasıydı. Sitenin yöneticileri daha sonra bir açıklama yaparak kaydın “virüs” yoluyla sayfalarında yayınlandığını söyledi.

Başbakan Erdoğan: Hatası da olsa hakan bey’i harcatmam Görüşmenin PKK ile pazarlık anlamına geldiğini savunan muhalifler MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a ve onun üzerinden Başbakan Erdoğan’a yüklendi. Fidan’a yönelik eleştirilen dozu artıp “istifa” sesleri yükselince Başbakan Erdoğan şöyle demişti: “Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey’i hedef aldığı biliniyor. Hatası da olsa Hakan Bey’i böyle nedenlerle harcamayız. Biz kolay kolay adam yemeyiz.”

2-) Uludere Faciası’nda istihbarat MİT’ten iddiası Hakan Fidan’ın başına gelen ikinci büyük talihsizlik Uludere Faciası’yla yaşandı. Geçtiğimiz aylarda Uludere’de kaçakçılık yapan 34 köylü, terörist sanılarak savaş uçaklarınca atılan bombalar sonucu yaşamını yitirmişti. Büyük tepki çeken katliamın istihbaratının MİT kaynaklı olduğu iddia edilmişti. Bunun üzerine MİT tarihinde görülmemiş bir şekilde internet sayfasından bir basın açıklaması yaparak iddiayı yalanladı.

3-) MİT Müsteşarı KCK şüphelisi MİT Müsteşarı Hakan Fidan bu kez de Oslo görüşmeleri nedeniyle KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldı. Şüpheli sıfatıyla yapılan davet sadece Fidan’a değildi. O dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner ile eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş de aynı sıfatla adliyeye çağrıldı. 3 ismin bugün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelerek ifade vermesi bekleniyor. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, ”İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın da bilgisi dâhilinde söylüyorum.

Medyada yer alan 3 isimle ilgili telefonla çağrı yapılmıştır. Bu 3 isim, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade vermeye çağrıldı” dedi. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik soruşturmayı yürütüyor. Söz konusu soruşturma kapsamında eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da aralarında bulunduğu 31 kişi, 17 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Twitter’da kampanya: Hepimiz Hakan Fidan’ız ÖTE yandan Sosyal paylaşım sitesi Twitter’de “Hepimiz Hakan Fidan’ız” isimli bir kampanya başlatıldı. Büyük ilgi gören kampanya sayfasında, “Hakan fidan’ın KCK ya da PKK ile ilişkisi olabileceği iddiası, ancak güzel bir espri olabilir…” “Olaya bakın değerlendirin. Hakan Fidan’ın gitmesi kimi sevindirecek?” “İftira komplo ve riyayı strateji diye kakalayanlara karsı Hepimiz Hakan Fidan’ız”, “Bu ülke Hakan fidanlarla doludur” şeklinde gönderilerin olduğu görüldü.

ETİKETLER: hakan fidan

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU