Çocuğa isim vermede hak kimindir?

Çocuğa isim vermede hak kimindir?

Nurettin Yıldız Hocaefendi bir çocuk doğduğunda anne babanın çocuğuna karşı isim verme hakkını cevapladı işte Hocaefendinin cevabı:

29 Austos 2008, Cuma - 14:10
HİT: 8279(0)


Sosyal Doku.com sitesinde yer alan habere göre, Nurettin Yıldız Hocaefendi bir çocuğa karşı anne babanın isim verme hakkını cevapladı işte o soru ve cevabı

Doğan çocuğa isim vermede hak kimindir? Dedelerin ninelerin isim vermeleri hakları mıdır? Bir de isim koymada aranan şart nedir?

Cevap: 0017

Çocuğun ismini koyma hakkı anne babanın hakkıdır. Dedelerin ve ninelerin böyle bir hakkı yoktur. Diğer yakın akrabanın ise hiçbir hakkı yoktur. Eğer anne ve baba bir isim üzerinde anlaşamıyorlarsa şöyle bir yol tercih edilmelidir:
Öncelikle ittifak ettikleri bir isim olmalıdır. O mümkün değilse, anlamı ve dini içeriği en güzel olan isim kimin belirlediği isim ise o olmalıdır. Eğer bu noktada da eşit kalıyorlarsa mesela, biri Hasan, diğeri de Hüseyin diyorsa o zaman hak babaya aittir. Babanın verdiği isim geçerlidir.
Önemli olan ismin güzel olmasıdır. Bu güzellik üç noktada aranacaktır:

 1. Anlamı güzel olmalıdır.
 2. Daha önce kullananları arasında kötü iz bırakan bir isim olmamalıdır.
 3. Telaffuzu kolay olmalıdır.

İsimlerin ‘Peygamberin kulu’ gibi bir anlam ifade etmesi halinde akide açısından sakınca doğabilir. Kibir ve gururu yansıtan ifadeleri de isim olarak seçemeyiz. Çocuğa daha sonra ar duyacağı bir isim verilmemelidir.
Ayrıca Allah Teala’nın esmasından ‘el’ takısı ile kullanılan bir isim de verilmemelidir. Mesela, el-Aziz yerine Aziz ismi verilebilir.

Tavrımız:

 1. Dinimiz hayatın her alanında kendisine uymamızı emretmiştir. Çocuklarımıza verdiğimiz isimler, isim verme tarzımız muhakkak İslamileşmelidir.
 2. Anadolu kültüründe, aile büyüklerinin isim vermeye müdahele ettikleri maalesef bir vakıadır. Onların böyle bir hakları yoktur. Ne isim vermeye, ne de çocuğun yetiştirilmesine karışmamalıdırlar. Allah katında çocuktan sorumlu olan ebeveyndir. Kim sorumlu ise, isim verme hakkı (hatta görevi) onun olmalıdır. Ancak buna rağmen biz, bir çocuğa isim verilecek diye yaşı başı dolmuş dedeleri, nineleri kıramayız. Muhakkak ara bir formül geliştirmek zorundayız. Bilhassa eşlerin böyle bir sorun yüzünden şeytanı sevindirmeleri abestir. Bu kadar bir sorunu büyütmek yanlıştır.
 3. İstişare kültürümüzün gelişmemesi, sünneti ihmal eden bir hayat yaşayışımızın sıkıntıları her alanda karşımıza çıkmaktadır. İstişareye ve sonucuna önem vermeye alışalım.
 4. Abdullah ve Abdurrahman gibi ‘abd’ ile başlayan isimler Allah Teala’nın sevdiği isimlerdir.
 5. Bilhassa erkek çocuklara muhakkak, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin isimlerinden olan, Muhammed, Ahmed, Mahmud ve Mustafa’dan birini vermemiz bir bağlılık ve sevgi işaretidir.
 6. Ümmet-i Muhammed’in büyüklerine ait isimleri ihya edelim. Üsame, Enes, Ömer, Ali, Osman, Ebu Bekir, Halid, Tarık, Selahaddin, Aişe, Fatıma, Zeyneb, Ümmükülsüm, Âsiye, Hadice… tüyler ürperten isimlerdir.
 7. Bize ait olmayan meşhurların isimlerinin çocuklarımızın üzerinde bir kompleks eseri olarak bulunduğunu unutmamalıyız.

İLGİLİ HABERLER

 • ANKET
 • HAVA DURUMU