Aksaray’a yeni meydan!

Aksaray’a yeni meydan!

İstanbul’un en önemli ve en yoğun semtlerinden Aksaray’ın çehresini değiştirecek yeni meydan düzenleme projesi hazırlandı.

22 Ocak 2013, Sal - 07:52
HİT: 700(0)


İstanbul’un en önemli ve en yoğun semtlerinden Aksaray’ın çehresini değiştirecek yeni meydan düzenleme projesi hazırlandı. Buna göre meydandaki viyadükler kaldırılacak. Yeni Aksaray Meydanı, 62 bin metrekarelik yayalaştırılmış alanıyla, 22 bin metrekarelik Çağlayan Meydanı’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde olacak...

İstanbul’un önemli noktalarından Aksaray Meydanı’nın çehresi değişiyor. İstanbul’un ana ulaşım bölgesi olan Aksaray için yeni meydan projesi hazırlandı. Kente yeni meydanlar kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çağlayan Meydanı’ndan sonra bir yandan Taksim, Beyazıt, Beşiktaş, Aksaray, Üsküdar meydanları için kolları sıvarken, diğer yandan da Maltepe ve Yenikapı’ya dolgu meydan projelerini tamamladı.

VİYADÜKLER KALKACAK: Aksaray Meydanı’nın çehresini değiştirecek yeni düzenlemeye göre, Atatürk Bulvarı üzerindeki araç üst geçitleri ile viyadükler kaldırılacak. Meydan, mevcut yol seviyesinin altında kalan tarihi Valide Sultan Camii’nden başlayarak Muratpaşa Camii ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini kapsayacak. Projeyle, Ordu Caddesi, Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak, Mesihpaşa Caddesi’nin tamamı yayalaşacak.

YERALTI ÇARŞISI KALIYOR: Aksaray Meydanı yeni düzenlemesiyle 62 bin metrekarelik yayalıştırılmış bir alana ev sahipliği yapacak. Böylece yeni Aksaray Meydanı, 22 bin metrekarelik Çağlayan Meydanı’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde olacak. Aksaray’daki yeraltı çarşısının kalacağı yeni meydan düzenleme projesinde, Vatan Caddesi üzerinden gelen araç trafiğinin sinyalleri azaltılarak yaya geçiş öncelikli düzenleme olacak. Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonları iptal edilerek, tek durak olarak düzenlenecek.

ULAŞIMIN CAN DAMARI: Aksaray’a yapılacak yeni düzenlemeyle, İstanbul’un ulaşımına fonksiyonellik kazandırılması da hedefleniyor. Metro ve tramvayın buluşma noktası olan Aksaray, Marmaray, İDO, Taksim, Bağcılar metro hattının aktarma merkezi olan Yenikapı ve Yenikapı’ya yapılacak dolgu alana yakın mesafesiyle de ulaşıma katkı sağlayacak.

Bu arada, yeni meydan düzenlemisini sağlayacak imar planları, Eylül ayındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi oturumlarında oy çokluğu ile kabul edilmişti.

timeturk.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU