2014 Halide Edip Yılı olsun

2014 Halide Edip Yılı olsun

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, ilk kez bir kadın adını önererek, 2014 yılının, ''Halide Edip Adıvar Yılı'' olarak kutlanmasını istedi

26 ubat 2013, Sal - 04:20
HİT: 389(0)


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurulu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu, 2014 yılı'nın, yazar, siyasetçi, akademisyen ''Halide Edip Adıvar Yılı'' olarak kutlanması için UNESCO Sekreterliği'ne öneride bulundu.

ÖLÜMÜNÜN 50. YILI

Gelecek yıl ''Halide Edip Adıvar'ın ölümünün 50. yılı'' olarak anılması için yapılan başvuruyla Türkiye'den UNESCO'ya ilk kez bir kadının adı önerilmiş oldu. Halide Edip Adıvar'ın yanı sıra, Matrakçı Nasuh ölümünün 450'nci yılı, Gaspıralı İsmail 100. ölüm yılı ve Türk İslam Eserleri Müzesi'nin 100 yılı dolayısıyla UNESCO'ya sunuldu. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun Nisan'daki Yürütme Kurulu toplantısında görüşülmesi ve Kasım ayında düzenlenecek Genel Konferans'ın ardından 2014-2015'te anma kutlama yılı için önerilen dört ismin onaylanması bekleniyor.

UNESCO ÜYESİYDİ

UNESCO'nun Türkiye Yönetim Kurulu üyesi de olan Halide Edip, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında görev yaptı, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayıldı. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yaptı. İstanbul Üniversitesi'nde edebiyat profesörü olan Adıvar, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yaptı, 1950'de milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

İki münevver

Hattat, matematikçi ve tarihçi olan Nasuh, 'Matrak' sporunun ustasıydı. İsmail Gaspıralı ise eğitim ve kültür reformunu fark eden ilk entelektüel olarak biliniyor.

yenisafak.com.tr

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU