Türkiye'nin borcu dudak uçuklattı

Türkiye'nin borcu dudak uçuklattı

Toplam borcumuz bakın ne kadar?

20 Mart 2012, Sal - 12:15
HİT: 15352(3)


Milliyet Gazetesi Yazarı Yaman Törüner, bugünkü köşe yazısında Türkiye'nin iç ve dış borcunu yazdı. Toplam borcumuz bakın ne kadar?

Türk lirasının değer kazanması kişi başına düşen milli geliri 10.000 doların üzerine taşıdı. TL'nin değerlenmesi GSMH rakamlarını da yükseltti. .Bu değişim sonucu, iç ve dış borçlanmızın GSMH'miza olan oranlan düzeldi.

Türkiye'nin GSMH ve Kişi Başına Düşen Milli Gelir(KBMG) hesaplamalan değiştirildi. Bununla birlikte iç ve dış borçlarımızdaki artışta sürdü.

Son 10 yılda, iç ve dış borcumuzun toplamı 221,7 milyar dolardan, 600 milyar dolann üzerine yükseldi.

Yaman Törüner, iç ve dış borç yapısının verdiği sinyallari şu şekilde değerlendirdi.

Borçlarımızın gittikçe artmasına rağmen, borçlarımızı ödemek için yeniden rahatça borçlanabiliyoruz.

Üstelik, borçlanma faiz oranımız makul seviyelerde ve borçlanma vademiz uzuyor.

Bütçemizin faiz dışı fazla vermesi, kamunun borçlarını ödemede sıkıntıya düşmeyeceğini gösteriyor.

Kamunun borç yükü TL cinsinden artış gösterirken; özel sektörün borç yükü dolar cinsinden artıyor.

TL'nin olası değer kaybetmesi (kurun yükselmesi), iç borçlarımızın dolar karşılığındaki değerini düşürüp, kamu borçlarının dolar cinsinden büyüklüğünü azaltacak.

Ancak, bu durum özel sektörü ödeme sıkıntısı içine sürükleyebilecek.

YORUMLAR

(3)
  • yucer 2013-09-25 14:19:41 Ya ne geri kafalı insanlarsınız eğer bu borca inanmıyorsan Bakanlığın yayınına bakıp konuşsananız neden körü körüne yaşamayı tercih ediyorsunuz
  • kemaletdin 2013-02-03 15:04:41 deveye diken yaramis size darbeciler koalisyonlar kuyruklar yarar ancak sizi gidi kuyrukcular siz neo kuyruksuzmu kaldiniz 10yildir kuyruk acisimi varki bu kadar halkin iktidarina sövüp sayiyorsunuz secimlermi kaldirildi siyasetmi yapamiyorsunuz kiskanmayin calisin halkin arasina katilin yoksulun fakirin garibanin yaninda olun bakin görün bu millet sizide sececek ama nerde sizde o yürek siz ancak konusmasini bilrsiniz masa basina
  • Efsane 2012-03-20 14:08:58 Yapılan 150 Milyar dolarlık özelliştirmeleride eklemek lazım buna.Şöyle özetleyecek olursak,AKP 10 senede 600 Milyar TL ek borç,250 Milyar TL özelliştirme ve 500 Milyar TL de faiz ödemesi olmak üzere bütçe haricinde 1.350 Trilyon TL kaynak kullanarak ülkey süper güç yaptı!!!Tayyip bey artık işini bitiridi,bırakıp gidiyor.Allah(cc)geriden gelenlerin yardımcısı olsun.Bu yüke dağlar dayanmaz çünkü.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU