'Kanalizasyon oy getirmez'

'Kanalizasyon oy getirmez'

İller Bankası Genel Müdürü Candan, altyapı projeleri konusunda iddialı konuştu.

11 Eyll 2012, Sal - 07:29
HİT: 373(0)


İller Bankası Genel Müdürü Candan, altyapı projeleri konusunda iddialı konuştu. Candan “Altyapıya yatırımı sevmeyen belediyeler var ancak 2 yıl içinde su ve kanalizasyon sorunu kalmayacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN en önemli sorunları arasındayken hükümetin aldığı tedbirlerle çözüm aşamasına gelen kanalizasyon ve su projelerinin ardından belediyelerin çevre ve kıyıyla ilgili yaşadıkları aksaklıklar da çözülecek. Hükümetin konuyla ilgili başlattığı çalışmanın ardından kolları sıvayan İller Bankası (İlbank) Genel Müdürlüğü, yarısı hibe yarısı da uzun vadeli kredi olmak üzere, yerel yönetimlerin çevre ve kıyı sorunlarına çözüm getirmek için üç ayrı proje hazırladı. Projelerin finansmanı da yurt dışından sağlanan kredilerle çözülecek.

Kredinin yarısı hibe olacak

İller Bankası Genel Müdürü Ahmet Candan, belediyeler için hazırladıkları yeni projeleri ve altyapı çalışmalarını STAR’a anlattı. Çalışmalar hakkında bilgi verirken bir de itirafta bulunan Ahmet Candan, ‘kanalizasyona yapılan yatırımın oy getirmeyeceği’ anlayışında olan belediye başkanlarının bulunduğunu söyledi. Başbakan Tayyip  Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan SUKAP Projesi kapsamında belediyelerin, su ve kanalizasyon projelerini desteklediklerini ifade eden Candan, iki yıl içinde su ve kanalizasyon sorunu olan belediyenin kalmayacağını söyledi. SUKAP kapsamında bin 897 proje hazırlandığına dikkat çeken Candan, projelerin büyük kısmının ihalesinin yapıldığını, bir kısmının da değerlendirme aşamasında olduğunu söyledi. Candan “Projelerin maliyetlerinin yarısı hibe olarak devlet karşılıyor. Yarısı da, uzun vadeli kredi. Kredilerin vadeleri de belediyelerin mali yapısına göre değişiyor” diye konuştu.

Parti ayrımı yapmıyoruz

Genel Müdür Candan, projelerde parti ayrımı yapılmadığını da vurgulayarak, doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar tüm illerin ve ilçelerin, altyapı yatırımlarına destek verdiklerini söyledi. Candan, yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle bazı belediyelerin altyapı yatırımları yerine, kaldırım ve park gibi projelere yönelmek istediğini hatırlatarak “Bazı belediyeler, altyapı yatırımları oy getirmez, diyerek projelere başvurmak istemiyor. Ancak bu anlayış vatandaşların daha iyi hizmet almasını engelliyor. Bu nedenle tüm belediyelere proje hazırlayarak bankaya başvurmasını istiyoruz” dedi.

Ergene Nehri yüzülebilir hale gelecek

SUKAP Projesi’ne gelen yoğun ilgi üzerine banka olarak, belediyeler için üç ayrı proje daha hazırladıklarını ifade eden İller Bankası Genel Müdürü Ahmet Candan, Havzakap, Kıyıkap ve Kentkap ismini verdikleri üç ayrı projenin de önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirileceğini vurguladı. Türkiye’nin bir yandan sanayileşirken, bir yandan da çevreyi koruyan ve düzelten yatırımlara ağırlık verdiğini belirten Candan, Havzakap çerçevesinde, Ergene Nehri gibi yıllardır çevre kirliliği ile boğuşan yerlerin temizliğini yapmayı planladıklarını kaydetti. Candan “Projenin hayata geçmesi ile birlikte Ergene Nehri ve havzası tamamen temizlenecek. Ergene Nehri yüzülebilir ve ihtiyaçlar için kullanılabilir hale gelecek” diye konuştu. Kıyıkap Projesi ile deniz kıyılarının temizlenmesini, Kentkap ile de kentlerin yaşam standardını yükseltmeyi amaçladıklarını ifade eden Candan, projelerin tamamının da devlet destekli ve uzun vadeli kredilerden oluşacağına dikkat çekti.

Küçük Menderes Nehri’ni kirletenlere ceza

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Küçük Menderes Nehri’ni kirlettiği tespit edilen 6 işletmeye 222 bin lira ceza verdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, basında ‘Küçük Menderes Nehri zehir akıyor’ şeklinde yer alan haberlere ilişkin başlatılan inceleme sonuçlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatıyla harekete geçen ekipler, 16 işletmeden numune örnekleri aldı. 5 işletmeye Su Kirliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerleri aşması, 1 tesise de bypass hattından deşarj yapması nedeniyle 2872 Sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde toplam 222 bin lira para cezası verildi. Bakanlık, 8 ayda Küçük Menderes Nehri’ne yönelik yaptığı 116 denetimde,   1 milyon 391 bin lira ceza kesti.

STAR

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU