Emekli maaşlarına YÜZDE YÜZ zam

Emekli maaşlarına YÜZDE YÜZ zam

Maaşlardaki adaletsiz dağılım Anayasa Mahkemesine taşındı.

21 Mart 2010, Pazar - 00:14
HİT: 5438(2)


Emekli maaşları arasındaki adaletsiz dağılım Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Emekli maaşları arasında uçurum yaratan düzenlemelerin iptali için açılan dava Anayasa Mahkemesi’nde. Bu olay şöyle gelişti: İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz emekliler arasındaki maaş farkının Anayasa’nın 10’uncu Maddesi’ne, dolayısıyla eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara 5. İş Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme dilekçeyi inceleyip dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi hazırladığı raporda maaş farkının adaletsiz olduğu sonucuna vardı. Rapor üzerine İş Mahkemesi Anayasa Mahkemesi’ne görüş belirtip belirtemeyeceğini sordu. Öz’ün avukatı da dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini istediklerini bildirdi. Anayasa Mahkemesi’nden gelen yazıda emeklilerle ilgili dosyanın incelenip karar verilebileceği ifade edildi. İş Mahkemesi de dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 1200 LİRA

Davayı açan Öz, konuya ilişkin bilgi verirken, bilirkişi raporunda maaşında 230 liralık bir eksik ödemenin bulunduğu görüşüne varıldığına işaret ederken, intibak yasasının çıkması durumunda en düşük emekli maaşının bin 200 liraya yükseleceğini savundu. Öz’e göre, yapılacak yeni maaş düzenlemesi en az 4 milyon emeklinin maaşında 500-600 liralık artış sağlayacak.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bundan sonra emeklilerin mutlu sona kavuşması için ise birkaç aşamanın daha geçilmesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi bu yasaları iptal etmesi halinde hükümete, eşitliği bozmayacak yeni bir yasa çıkarması için süre verecek. Maaş artışı için hükümetin çıkaracağı yasanın içeriği önemli olacak. Ancak hükümet, bütçe imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle bu çapta bir düzenlemeye sıcak bakmıyor. Halen emeklilere bütçeden yılda 65 milyar TL maaş ödeniyor. 4 milyon emekliye yüzde 100’lere varan oranlarda zam yapılması halinde yaklaşık 40-45 milyar liralık ek mali fatura çıkacağı hesap ediliyor. Her şeye rağmen Anayasa Mahkemesi’nin kararı kesin olacağı için maliyet ikinci planda kalacak.

Zamlar 3-5 yıla yayılabilir

Sosyal güvenlik uzmanı yazarımız Sadettin Orhan, emekli maaşları arasındaki adaletsiz dağılımın Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını değerlendirdi. Orhan, Mahkeme’nin yasanın ilgili maddesini iptal etmesi halinde hükümetin emekli maaşları arasındaki farkı gidermek için yeni bir yasa hazırlayacağını söyledi. Eşitsizliğin giderilmesinin maliyetinin 30-40 milyar lirayı bulabileceğini kaydeden Orhan, “Hükümet, bu maliyeti bir anda karşılayamayacağı için eşitsizliği gidermek adına yapacağı zamları 3-5 yıla veya daha uzun süreye yayabilir. Yapılacak kademeli zamla emekliler arasındaki fark da böylece önlenebilir” dedi.

HABER: Erdoğan SÜZER / Bugün

YORUMLAR

(2)
  • Murat AKPINAR 2010-04-15 13:24:38 EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI Konuyu buradan ve değişik sitelerden okudum. Anladığım şudur ki işçi ve bağkur emeklilerine zam yapılması için dosya anayasa mahkemesinde. Yani memur emeklileri maaşını artıran bir husus söz konusu değil. Tüm haberlerde en düşük emekli ücretin 1200 TL olacağı belirtilmiş. Benim babam memur emeklisi(1994) Aylığı 850 TL civarında. En düşük ücret 1200 civarında olursa babam yine mi aynı maaşı almaya devam edecek. Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla...
  • ismail çınar 2010-03-21 09:48:42 Merak Ediyorum Her şey iyi güzel de bu iş biraz karışık geliyor bana. Çalışırken herkese aşit maaş eşit pirim düşünülmezken, emekli olunca nasıl eşit maaş hesap ediliyor merak ediyorum. 8 ila 9000 gün tavandan pirim ödeyen ile 3600, 5000 gün asgari ücretten ödeyen arasındaki adalet nasıl sağlanacak. Bence bu işin çözümü çalışırken eşit pirim ödemekten geçer. Böylece sigortasız çalıştırma olayı da azalır az ödeyen ödüllendirilirken çok ödeyen cezalandırılmaz.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU