Dünyanın en geniş köprüsünün temeli atılıyor

Dünyanın en geniş köprüsünün temeli atılıyor

Boğaz'a yapılacak 3. köprünün temeli, İstanbul'un fethinin yıl dönümü olan bugün atılıyor.

29 Mays 2013, aramba - 12:50
HİT: 430(0)


İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin temelleri, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümü olan 29 Mayıs'ta yani bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle atılıyor.

Başbakan Erdoğan'ın törende yaptığı konuşmadan satır başları şöyle;

Bugün 29 Mayıs, İstanbul'un çeşitli yerlerinde kutlamalar olacak. Ben İstanbul'un Fethi'nin 560. yılı nedeni ile bir kez daha İstanbul'un şanlı padişahlarının ve onların neferlerinin ruhları şad olsun diyorum.

Bugün İstanbul'un Fethi'nin 560. yılında sizlerin huzurunda bir kez daha tarih yazıyoruz. İstanbul'un 7 tepesinde 7 önemli eserle dünyada adından söz ettirecek eserler ortaya koyuyoruz. Tüm dünyaya medeniyet eseri kazandırıyoruz. Bu köprümüz 2x5 ve raylı sistem ile dünyada bir ilki barındırıyor. Artık İstanbul içinde ağır vasıtalar görmeyeceğiz.

Bu köprü çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak. Bu köprüyü inşaa ederek 3. gergdanlığı İstanbul'a takıyoruz. 3. Köprü'nün tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.

Yılda 100 milyon kapasiteli 3. havalimanıda dünyada kendinden sıkça söz ettirecek. Bazıları tabi bu havalimanının nerede yapıldığını bilmeden şu kadar ağaç kesilecek diye atıp tutuyor. Gelip o alanı görseler sanki savaştan çıkmış yerler gibi. Bugünkü Atatürk Havalimanı ihtiyaçlara cevap vermiyor ve çok sayıda şikayet alıyoruz. ancak yeni yapılacak havalimanı ile bu tarz şikayetlerin önüne geçmiş olacağız.

Önümüzde yeni bir ihale daha yapılıyor. O da Kanal İstanbul projesi...Onun içinde çok bağırıp çağıracaklar, ama kervan yolda gerek. Sorsan bu Boğaz'da kaçtane kıvrım var diye bilmezler. Biz bu derslere çok çalıştık. Yanan o petrol gemisinin tedirginliğini biz yaşadık onlar bilmez. Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul'a nüfusu çekmek amacımız değil İstanbul'daki nüfusu bu yerlere yaymak.

Denizin altından raylı taşıtlar ve otomobiller geçeçek çok yakında, bunların aklı bu yatırımları almaz alsaydı zaten çoktan yapılırdı. Ama biz bu projeleri 10 yıla sığdırdık.

Birde bizim Yaslı Ada var, ''Yassı'' demiyorum çünkü o adada Adnan Menderes ve arkadaşları asıldı. İşte biz o ada ve Sivri Ada'yı yeniliyoruz. Orada oteller olacak, sosyal tesisler olacak.

Haliç'te yeni bir ihaleye hazırlanıyoruz. Haliç'in içindeki 2.5 milyon metreküp çamuru nasıl taşıyıp orada Viyaland gibi bir eğlence merkezi yaptık gidip görsünler. Birileri çıkıp Taksim'deki ağaçlar kesilip diye eylemler yapıyor, çıksın yapsınlar. Biz orayı yenileyeceğiz ve insanlığın hizmetine sunacağız. Bizim diktiğimiz fidan sayısı 2.5 milyar adettir. Bu ağaçları bu iktidar dikiyor. Yeterki insanlarımızın ağaç dikme merakı olsun gelsinler bedelsiz onlara yer gösterelip oralara ağaç diksinler.
Temel atma töreninde kürsüye çıkan Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım projenin teknik özelliklerini sıraladı.

Bu proje ile İstanbul'un dünya şehirleri arasında önemli bir noktaya ulaşacağını belirten Yıldırım, bunun yanı sıra Anadolu'yu Avrupa'ya transit bağlayan demir yolu güzergahını da İstanbul'a kazandıracaklarını söyledi.

Bakan Yıldırım projenin belirlenen takvimden daha önce tamamlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek bu dev projelerde çalışan isimsiz kahramanlarada teşekkür etti.Koreliler yapacak

Proje hakkında bilgi veren Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, ihaleyi alan ortak girişim grubunun Korelilerle anlaştığını belirterek, "3. köprünün temelden üstteki kısmını yani kuleleri, tabliyeleri, kabloları, askı halatları dahil Koreli firma Hyundai ve SK firmalarıyla anlaştılar. Koreliler şu anda şantiyede çalışıyorlar. Firma, temellerin kazılarını tamamladı. Temel kotu, zemin seviyesine geldiğinde kayar kalıpla beton işlerini ve diğer köprünün kesimlerinin beton dökümüne başlanacak" diye konuştu.

Dünyada ilk olacak

Turhan, köprünün teknik özelliklerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

"3. köprünün boyutları, ölçüleri ve hizmet bakımından diğer köprülerden farklılık arz ediyor. Köprütabliyesi, çok şeritli olacak. Tabliye üzerinde (2x4 araç yolu, 2x1 raylı sistem) 8 şerit araç yolu, 2 hat demiryolu yer alması nedeniyle 59 metre tabliye genişliğiyle dünyanın ilk köprüsü olacak. Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle deköprü dünyada ilk olacak. Köprünün kule yüksekliği ise 320 metre olacak."

Dünyadaki son teknolojinin kullanılacağı 3. köprüde bin 408 metre açıklıklı ve tek tabliye olarak inşa edilmesi nedeniyle köprünün hem asma hem de eğik kablolarla takviye özelliğinin olacağını bildiren Turhan, "Köprünün tabliyesini askı halatlar taşırken, eğik kablolarla tabliyenin rijitliği yani sağlamlığı pekiştirilecek. Yük altında deformasyon olmaması sağlanacak. Tabliyeden gelen yükler arasında denge sağlanacak ve yükler ana kuleye aktarılmış olacak" diye konuştu.

Londra ile Pekin'i bağlayacak

29 Ekim'de hizmete girecek olan Marmaray'ın "Londra ile Pekin"i birbirine bağlayacağını anlatan Turhan, "Marmaray hattında çok yoğun bir trafik olacak. Bu nedenle Marmaray üzerindeki uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı, 2015 yılında hizmete girmesi planlanan 3. köprü üzerinden geçecek raylı siteme kaydırılırsa, 3. köprü de Londra ile Pekin'i birbirine bağlamış olacak" dedi.

yenisafak.com.tr

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU