Çetinkaya'da 'Çakma Bisse' skandalı

Çetinkaya'da 'Çakma Bisse' skandalı

Çetinkaya Mağazaları Krizde Satışları Artırmak İçin Promosyon Başlattı. Bisse Markalı Gömlekleri 19.90 Liradan Satışa Sundu. Ancak Bisse En Ucuz Gömleğini 90 Liradan Satıyordu.

16 Mart 2009, Pazartesi - 11:24
HİT: 1693(0)


Bisse'nin Sahibi Mustafa Kefeli Araştırma Yaptırdı. Gömlekler 'Çakma' Yani Taklit Çıktı. Gömleklerin Taklit Olduğu Bilirkişi Tarafından da Tespit Edildi ve Dava Açıldı.

Çetinkaya Mağazaları krizde satışları artırmak için promosyon başlattı. Bisse markalı gömlekleri 19.90 liradan satışa sundu. Ancak Bisse en ucuz gömleğini 90 liradan satıyordu. Bisse’nin sahibi Mustafa Kefeli araştırma yaptırdı. Gömlekler ’çakma’ yani taklit çıktı. Gömleklerin taklit olduğu bilirkişi tarafından da tespit edildi ve dava açıldı

Vatan Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre, global ekonomik krizle birlikte perakende sektöründe satışlar düşünce kampanyalar, promosyonlar peşpeşe gelirken, taklit ürün satışları da arttı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ milletvekili Necati Çetinkaya’nın ailesine ait Çetinkaya Mağazaları da krizde düşen satışlarını artırmak için ciddi bir promosyon kampanyası yaptığını duyurdu. Bu kampanya sırasında 79 liralık Bisse markalı gömleklerin 19.90 liradan satıldığı duyuruldu.

Ancak Bisse’nin en ucuz gömlekleri 90 liradan satılıyordu. Defolu Bisse gömleklerini bile 45 liradan daha ucuza almak mümkün değildi. Çetinkaya Mağazaları’ndaki bu Bisse kampanyasından Bisse’nin patronu Mustafa Kefeli’nin de haberi oldu. Çetinkaya mağazalarına ürün vermediğini de bilen Mustafa Kefeli arkadaşlarından durumu araştırmalarını istedi. Bisse adı altında satılan gömleklerin aslında merdiven altında üretilen veya başka üreticilere ait ürünler olduğu görüldü. Bu durum şikayet üzerine tayin edilen bilirkişilerce de tespit edildikten sonra Mustafa Kefeli, Çetinkaya Mağazaları aleyhine hem maddi hem de manevi tazminat davası açtı.

Hiç ürün vermedim

Çetinkaya Mağazaları’nın vitrinlerinde gömlekler ve kravatların üzerindeki etiketleri kapatıp “Bisse” yazan mağaza yöneticilerini mahkemeye veren Bisse’nin patronu Mustafa Kefeli, “30 yılını doldurmuş bir markayız. Taklitte Çin’i konuşurken Türkiye’de gördüklerimiz Çin’i bile geride bırakıyor” diye konuştu.

Dünya genelinde en fazla taklit edilen Türk markalarından biri olan Bisse’nin 20 ülkede taklitlerini ve benzerlerini gördüğunu, ancak farklı markaların üzerine Bisse yazarak müşteriye “Bu da Bisse’nin bir markası” denilerek tüketicilerin kandırıldığına ilk kez şahit olduğunu söyleyen Kefeli, “İş hayatım boyunca Çetinkaya Mağazaları ile hiç bir ticari bağım olmadı. ürün vermedim, satmadım. Ancak mağazalarında benim ürünlerim adında başka markaları satıyorlar” dedi.

1 milyon üretimimiz var

Yılda 1 milyon adet gömlek ürettiklerini ve fiyatlarının ise 90 TL’den başlayıp 470 TL’ye kadar ulaştığını söyleyen Kefeli, “Defolu ürünlerimizin satıldığı outletler’de bile gömlek fiyatlarımız 45 TL’den başlıyor” dedi. Yurtdışında özellikle Çin ve Rusya’da Bisse’nin kopyalarıyla karşılaştığını ve hukuk mücadelesi verdiğini belirten Kefeli, “Çinliler bile markanın aynı ismiyle ya da Bisses, Bissis, Bessi gibi isimlerle satıyor. Rusya’da yaptığımız araştırmada üretimimizin 5-6 katı Bisse satışının olduğunu öğrendik” diye konuştu.

Bisse’nin bir alt markası bu

Çetinkaya Mağazaları’nın vitrinlerinde Bisse markasıyla yer alan gömlek ve kravatların inanılmaz ucuz fiyatlarda satışa sunulduğunu gösteren kartondan ilanlar göze çarpıyor. Bu kartonlarda fiyatın 79 TL’den 19.90 TL’ye indirildiği duyuruluyor. Gömlekleri deneyenlere ancak başka marka görenlere ise “Bu Bisse’nin markası” deniyor.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU