'Bütün partiler anlaşırsa asgari ücret...'

'Bütün partiler anlaşırsa asgari ücret...'

Bakan Faruk Çelik: Partiler anlaşırsa asgari ücret vergiden muaf olabilir.

17 Mays 2013, Cuma - 14:56
HİT: 62(0)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretten verginin muaf tutulması ile ilgili olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda bütün partilerin ortak görüş belirttiği yönündeki haberler için, bu konunun anayasa değil de yasal çerçevede bakılmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Çelik, “Ama böyle bir uzlaşı bütün partiler tarafından sağlanırsa yapacak bir şey yok. Asgari ücret vergiden muaf hale gelir.” dedi.

Bakan Faruk Çelik, Ankara merkez binasındaki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) TV’nin açılış programına katıldı.

Çelik, programdan ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF OLABİLİR"

Asgari ücret konusunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun bir çalışması olduğu yönündeki haberleri değerlendiren Çelik, “Tüm siyasi partiler asgari ücretten verginin kalmasını onaylıyorsa anayasa değişikliği noktasına bunu taşıyorlarsa ki bunun anayasaya taşınması da bence tartışılması lazım. Asgari ücretin vergi düşüğü olup olmaması anayasal değil yasal bir düzenleme yapılmalı. Anayasa daha genel normları içermeli diye düşünüyorum. Ama böyle bir uzlaşı bütün partiler tarafından sağlanırsa yapacak bir şey yok. Asgari ücret vergiden muaf hale gelir. Ama ne parlamentonun ne de hükümetin gündeminde bu boyutu ile olmadığını söyleyebilirim. Konu anayasa uzlaşma komisyonu ile sınırlı bir konudur. Bir uzlaşı sağlanması, konunun parlamentoya gelmesi bir süreç.” şeklinde konuştu.timeturk.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU