Bayrampaşa Cezaevi konut olacak

Bayrampaşa Cezaevi konut olacak

Bayrampaşa Cezaevi’nin arsası kentsel dönüşüm alanı ilan edildi

11 Eyll 2012, Sal - 08:01
HİT: 787(0)


Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) olan eski Bayrampaşa Cezaevi’nin arsası kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilirken, proje çalışmaları da başladı. 2008 yılında kapatılmasının ardından üzerinde ne yapılacağı merak konusu olan Bayrampaşa Cezaevi’nin yerine yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı yeni bir kent yapılacak.

Araziyi Adalet Bakanlığı’ndan Çağlayan Adliyesi’nin yerine aldıklarını belirten İBB Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Semih Turhan, belediye meclisinde geçen ay alınan kararla alanın kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildiğini söyledi.

Semih Turhan, İstanbul’un en önemli noktalarından biri olan bu arazide kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini vurgulayarak, “İsteseydik bu araziyi satabilirdik.

Kat karşılığı ya da hasılat paylaşımıyla ihale edebilirdik. Kurumsal sorumluluğumuz gereği burada kentsel dönüşüm projesi yapacağız” dedi.

Burada yapacakları binaları satış odaklı değil, depreme dayanıklılık önceliğinde dönüşüm odaklı hayata geçireceklerini aktaran Semih Turhan, “Arsada depreme dayanıklı, yeşili koruyan dönüşüm yapacağız” diye konuştu.

Semih Turhan, yaklaşık 3 bin 500 konutun bulunacağı projenin rezerv alan olarak planlandığını anlatarak, şu bilgileri verdi:

Rezerv konut alanı

“Bölgeyi dönüşüm ve rezerv alanı ilan ettik. Fakat burada konut depolamayacağız. Vatandaşlarımız burada geçici olarak değil kalıcı olarak yerleşecek. Bölgedeki riskli binalarda oturan vatandaşları buralara taşımayı planlıyoruz.”

600 bin m2’lik inşaat alanı

Bayrampaşa Cezaevi’nin yeri için hazırlanacak projede kent genelinde yapılacak diğer kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil etmesi düşüncesiyle 112 bin 270 metrekarelik yüzölçümüne sahip arazide yaklaşık 600 bin metrekarelik inşaat alanından oluşuyor.

Kentsel dönüşüme yönelik olarak yapılacak projenin planında 3 emsal kullanılarak yaklaşık 3 bin 500 konut inşa edilmesi öngörülüyor. Konutların toplam inşaat alanının yaklaşık yüzde 15’ini kapsayacağı proje kapsamında zemin-zemin üstü katlarda ve açığa çıkan bodrum katlarda ticaret ve hizmet fonksiyonları bulunacak. Konutlar için her daireye bir araçlık park alanı olacak şekilde otopark yapılacak.

Hazırlıklarını tamamlayan İBB, söz konusu arsanın mimari, statik ve tesisat uygulama projelerinin hazırlanması için ‘götürü bedel teklif usulü’ ile yerli ve yabancı mimarlık ofislerine yönelik ihale düzenledi. İhaleye mimarlık ofisleri yoğun bir ilgi gösterdi.

11 ofis teklif verdi

Ön yeterlilik tekliflerinin verildiği ihaleye yerli ve yabancı 11 önemli mimarlık ofisi katıldı. İBB, teklif dosyalarını değerlendirdikten sonra yeterli gördüğü mimarlık ofislerini 2. ihale için davet edecek. Bunun ardından da proje çalışmaları başlayacak. İhaleye şu ofisler katıldı:

“Nevzat Sayın Mimarlık, SFA, Tümaş, Tago Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık, Proje Mimari, Broadway Malyan, Turgut Toydemir, Bimtaş Boğaziçi, DB Mimarlık ve Dome Mimarlık.”

Kötü bir imajı vardı

1956 yılında temeli atılan Bayrampaşa Cezaevi 1968 yılında açıldı ve 2008 yılında kapandı. Türkiye’nin en büyük cezaevlerinden biri olan Bayrampaşa Cezaevi’nin özellikle 2000 yılındaki ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda 12 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybetmesiyle gündeme oturdu. Adalet Bakanlığı’nın, ‘Çağdaş standartlara uymayan kötü bir imaja sahip olan eski cezaevlerini kapatarak, tutuklu ve hükümlülerin yeni inşa edilen modern cezaevlerine taşınmasını’ amaçlayan çalışmaları kapsamında kapatılan cezaevi üzerine 2007 yılında ‘Ben Fazla Kalmayacağım’ adlı bir film de yapıldı.

İSTANBUL, İZMİR VE BURSA’YA YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümü büyük illerde daha hızlı sonuçlandırmak için harekete geçti. Bu kapsamda İstanbul, Bursa ve İzmir’de Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kuruluyor.

İstanbul’un büyük bir kısmı 1 ve 2’nci derece, Bursa’nın tamamı 1 ve 2’nci derece, İzmir’in ise tamamı 1’inci derece deprem kuşağında yer alması ve bu illerde risk altındaki toplam nüfusun 19 milyonu bulması bu kararda etkili oldu.

3 ilde kurulacak ve direk olarak merkez teşkilata bağlı olarak çalışacak yeni birimlerle, Bakanlık ile belediyeler ve ilgili kanunda ‘İdare’ tanımında yer alan İl Özel İdareler arasında köprü kurularak prosedürlerin hızlandırılması amaçlanıyor. Kentsel dönüşüm müdürlüklerinde uygulamalar konusunda ihtisas sahibi personel görev alacak ve bu sayede zaman verimli kullanılacak.

‘Kentsel dönüşüm hızlanacak’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, yeni kurulacak bu müdürlüklerce İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Bolu, Tekirdağ ve Düzce illerinde kentsel dönüşümün daha hızlı ve verimli sonuçlandırılacağını belirtti.

Kentsel dönüşümün bu illerden başlatılmasının sebebinin söz konusu illerin topraklarının büyük bölümünün 1 ve 2’nci derece deprem bölgesinde yer almasının olduğunu ifade eden Erdoğan Bayraktar, “Nüfus olarak da büyük yoğunluk taşıyan bu illerde riskli alan ve riskli yapıların bir an önce belirlenerek, olası bir afette yaşanacak can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesini amaçlıyoruz” dedi.

TOKİ, Ankara’daki dev arsa için ihaleye çıkıyor

TOKİ, Ankara’nın yeni cazibe merkezi Çukurambar’da arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Projenin inşa edileceği arsa, ‘kampüs ve eğitim binalarının yapımı karşılığında’ Gazi Üniversitesi’nce, TOKİ’ye devredilmişti. TOKİ, ‘konut ve ticaret alanı’ olarak planlanan, 29101 ada 18 parsel ve 29102 ada 5 parsel deki toplam 57 bin 788 metrekare alanı ihaleye çıkaracak. İhalede ilk teklifler, TOKİ’nin Bilkent Plaza’da bulunan merkezinde, 18 Eylül’de saat 15.00’da alınacak. İdare tarafından yapılan değerlendirme sonucu uygun görülecek istekliler, yazı ile ikinci oturuma davet edilecek.

Arsa üzerine rezidans, AVM yapılabileceği gibi, özel hastane ve özel eğitim tesisleri de inşa edilebilecek. Ayrıca arsa üzerine ticari satış üniteleri, çok katlı mağaza, restoran, cafe, lokanta gibi işletmeler, özel spor tesisleri, yönetim binaları ve konut da yapılabilecek.

Deprem sigortalı konut oranı yüzde 49 arttı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 18 Ağustos’ta yürürlüğe giren Afet Sigortaları Yasası’nın ardından yaşanan gelişmeleri açıkladı. Buna göre, yasanın yürürlüğe girmesinden önce 3 milyon 950 bin olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısı iki hafta içinde 4 milyon 60 bine yükselerek, iki hafta içinde yüzde 49 arttı. Sigorta satışlarındaki artış ise yüzde 3 oldu.

İki hafta gibi kısa bir sürede yeni yasanın olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Yasa yürürlüğe girene kadar sadece tapu işlemlerinde ve konut kredilerinde gündeme gelen zorunlu deprem sigortası artık elektrik ve su abonelik işlemlerinde de kontrol ediliyor. Yeni elektrik ve su aboneliklerinde zorunlu deprem sigortası şartı aranması poliçe satışını ciddi biçimde artırdı” dedi.

Körfez’deki yatırımcılarla bir araya gelecek

Konut ve ofis projeleriyle sektörün tanınmış firmaları arasında yerini alan Tahincioğlu Gayrimenkul, 2-4 Ekim tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek olan Dubai Cityscape Global 2012 Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor.

Fuarda projelerini tanıtacaklarını ve yatırımcılarla görüşeceklerini belirten Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ‘’Cityscape Global 2012 Fuar’ında Türkiye’yi temsil etmekten dolayı gururluyuz. Nida Kule Göztepe ve Palladium Tower projeleri olmak üzere, Tahincioğlu Gayrimenkul’un bünyesinde yine İstanbul’un önemli bölgelerinde geliştirdiği projeler için Dubai’deki fuarda çok geniş bir yatırımcı kitlesiyle bir araya geleceğiz. Cityscape bizim için çok güzel bir deneyim olacak’’ dedi.

Kredi taksitleri konuta taşındıktan sonra başlıyor

Sancaktepe’de konumlanan Rings İstanbul’dan kampanya haberi geldi. Buna göre projeden ‘Evinizi Şimdi Alın, Ödemeye Taşındıktan Sonra Başlayın’ sloganıyla başlatılan kampanya ile birlikte ev sahibi olanlar, kredi taksitlerini taşındıktan sonra ödemeye başlayabiliyor. Selin Yapı tarafından hayata geçirilen proje, 1+1’den 5+2 dublekse kadar farklı tip ve metrekarelerde dairelerden meydana geliyor. Siesta, Vista ve Rings Suites isimli üç bölümden oluşan projenin ilk etabının Mayıs 2013’te teslim edilmesi planlanıyor.

238 bin metrekarelik alana sahip projede toplamda 1.500 konut, Rings Alışveriş Merkezi ve Rings Club’ın yanı sıra Bilfen Anaokulu ve İlköğretim Okulu da yer alıyor.

Milliyet

ETİKETLER: cezaevi, bayrampaşa, konut, ev

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU