Kur'an kursunda kolej düzeyinde eğitim

Kur'an kursunda kolej düzeyinde eğitim

Hafızlar törenle icazet aldı

19 Ekim 2010, Salı - 11:39
HİT: 704(0)


Son yıllarda yaptığı atılımlarla özel bir okul havasına bürünen ve ISO belgesi almaya hazırlanan kurs için SBS başarısı aranıyor. Öğretmenlerini pedagojik formasyondan geçiren, öğrencilerine aktif diksiyon ve hafıza teknikleri veren kurs, sosyal etkinlik ve faaliyetleriyle dikkat çekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2010 yılını 'Kur'an Yılı' ilan etmesinin ardından bu İlahi kitabı hafızalarında taşıyacak gençler yetiştirmeyi amaçlayan Kur'an kursları da eğitimlerine ayrı bir önem veriyor. Kur'an kursları, yeni öğrenim yöntemleri geliştirerek çağın gereklerine cevap vermeye çalışıyor. Fiziki donanımının yanı sıra yeni rehberlik hizmetleri ile dikkat çeken kurslardan biri de İstanbul Müftülüğü'ne bağlı Bayrampaşa Kocatepe Camii Kur'an Kursu. Öğrencilerini SBS'deki başarılarına göre seçen kurs, hafız adaylarına hafıza teknikleri, diksiyon ve hitabet kursu veriyor. Öğrenciler koşu bantlarında stres atıyor, rehberler eşliğinde gezilere katılıyor, hat, ebru alanlarında becerilerini geliştirmeye çalışıyor. Kurs, iki yıla yakın süredir ISO Kalite Belgesi almak için hazırlık yapıyor. Yenilikleri ile kısa sürede önemli başarılara imza atmaya başlayan Kur'an kursunun öğrencilerinden Mahmut Çapan, İstanbul birinciliği ve Türkiye ikinciliği derecelerini aldı.

24 hafız icazet aldı

Kocatepe Merkez Camii, hafta sonu tatlı bir mutluluğa ev sahipliği yaptı. Kurstan yetişen 24 hafız için Türkiye'nin tanınmış isimlerinin katıldığı icazet töreni düzenlendi. Törene İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Sultanahmet Camii imam hatibi Emrullah Hatipoğlu, Beyazıt Camii imam hatibi Suat Göztok, Fatih Camii imamı Hafız Osman Şahin, Süleymaniye Dar'ül Kurra hocası Ercan Çakıroğlu, Büyük Piyalepaşa Camii imam hatibi İshak Danış, Samsun Garipler Camii imam hatibi Cihan Kodal, Soğanlı Camii imam hatibi Abdülkadir Yürür ve çok sayıda vatandaş katıldı.

162 öğrencinin öğrenim gördüğü kurs, üç yıl içinde 68 hafız yetiştirme başarısı gösterdi. Kocatepe Kur'an Kursu'nu emsallerinden ayıran özellik ise özel okul seviyesinde imkan ve eğitime sahip olması. Kursta başarının kolay elde edilmediğini anlatan Müdür Efdal Kaboğlu, kurstaki hizmetleri yeniden ele aldıklarını ve kursun fiziki yapısından öğretmenlerine, eğitim gören öğrencisinden hafızlık metoduna kadar birçok uygulamayı değiştirdiklerini ifade etti. Kaboğlu, öncelikle kursta eğitmenlik yapan 17 öğretmenin yaklaşık bir buçuk yıl boyunca pedagojik formasyon eğitimi aldığını dile getirdi.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR

Efdal Kaboğlu, Kur'an kursuna müracaat eden öğrencileri iki ayrı aşamada mülakata soktuklarını, öğrenci seçiminde SBS sonuçlarının yanı sıra aile ile yapılan mülakatın da etkili olduğunu söyledi. Bu nedenle her yıl 200-300 başvurudan ancak 60'ını Soğanlı şubelerine kabul ettiklerini, bir yıl temel eğitim sonrası yapılan sınavı kazananları ana binada hafızlık eğitimine aldıklarını belirtti. Yemeklerdeki kaloriden spora, halı saha maçlarından rehber eşliğinde gezilere, sosyal faaliyetlere kadar imkan sunulan kursta en ilginç uygulamalardan biri hafızlığını tamamlayan öğrencilere özel hocalarca verilen diksiyon ve hitabet kursları. Geçen yıl aktif diksiyon kursları için Enver Nugay, hafıza teknikleri dersleri için Sinan Yılmaz öğrenci ve öğretmenlere dersler vermiş. Bu dersleri alan öğrencilerin hutbe okuma ve hitabetinde önemli değişiklikler görülmüş.

Kurstan derece çıktı

Kur'an kursunu temsilen katıldığı yarışmada İstanbul birincisi ve Türkiye ikincisi olan hafız Mahmut Çapan da Kocatepe Kur'an Kursu öğrencilerinden. Hafızlığını 2,5 yılda tamamlayan Çapan, kursa başlamadan önce bazı kaygılarının olduğunu ancak kursa başladıktan sonra oluşan ortamdan çok etkilendiğini söyledi. Çapan, kendisine her türlü desteği veren hocalarına minnettar. Kendi gibi hafızlar yetiştirmeyi amaçlayan Çapan, "Hedefine kilitlenince her şey kolay oluyor. Kursumuza bu başarıyı getirdiğimiz için mutluyum." diyor.

Kursta 16 ayda hafız olan Harun Uzun da küçük yaştan beri hafızlığa ilgi duyduğunu anlatıyor. Hafız olmak için başladığı kurstaki ortamdan övgü ile bahseden Uzun, "Hocalarımız dersin dışında da bizimle ilgileniyor. Her derdimi kolaylıkla hocalarımla paylaşabiliyorum." diye konuşuyor. Hafız olmada çalışmanın ve disiplinin çok önemli olduğunu vurgulayan Uzun, hafızlık eğitimi vermek istiyor.

Zaman

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

Ajanslar