Arapça daha kolay nasıl öğretilir?

Arapça daha kolay nasıl öğretilir?

SEDAV, Arapça öğretmenlerine eğitim kampı düzenledi..

4 Nisan 2011, Pazartesi - 11:41
HİT: 2058(0)


Son yıllarda Arapça öğrenimine yönelik ilgi gün geçtikçe artmaktadır. İmam Hatip Liseleri ve ilahiyatların dışında, özel dershanelerde ve kurumlarda yoğun

Arapça dersleri verilmeye başlanmıştır. Ancak Arapçaya ilgi artmakla birlikte Arapça eğitiminin sorunları tam olarak aşılmış değildir. Bu sorunların başında

Türkiye’ye uygun Arapça kitaplarının olmayışı ve var olan kitapların nasıl okutulacağı konusunda hocalarımızın özel bir eğitimden geçmeyişidir.

Bu açığı gören Sürekli Eğitim ve Dayanışma Derneği SEDAV, merkezi Fasta olan İslam Konferansına bağlı İSESCO ve merkezi Fransa’da olan GIRNATA eğitim kurumu ile anlaşarak Arapça hocalarına yönelik üç günlük bir kamp düzenlemiştir.

Programdan bir gün önce Arapça konusunda iyi yetişmiş hocalarımız ve öğretmenlerinde katıldığı bir tanışma kokteyli düzenlenmiştir. Gecede GIRNATA adına Dr. Abdurrauf ve İsesco adına Dr. Mustafa Ahmed Ali ve Sedav eğitim koordinatörü

Ömer Korkmaz birer konuşma yaptılar. Ayrıca geceye katılan Avrupa İslam Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesİ İslami İlimler Fakültesi dekanı Ahmet Turan Arslan Arapça birer konuşma yapmışlardır.

Seçkin ve yoğun bir topluluğun katılımıyla düzenlenen program tanıtım kokteylinde, bütün programın Arapça olarak gerçekleşeceği daha önceden ilan edilmiş ve program boyunca tercüme yapılmamıştır. Programa katılan yaygın eğitim kurumları temsilcileri tercümesiz gerçekleştirilen bu programdan dolayı memnuniyetlerini izhar etmişlerdir. İsesco yetkilileri ise ileri düzeyde Arapçayı anlayabilen güzide bir topluluğa hitap etmekten memnun kaldıklarını ifade etmişlerdir.

Daha sonra Cuma-Cumartesi-Pazar günleri boyunca devam eden programda yabancı hocalar Arapçanın daha kolay nasıl öğretilebileceği konusunda tecrübelerini Türk akademisyenlerle paylaşmışlardır.

İsesco yetkilileri programa başlamadan önce Türkiye’deki Arapça eğitim sistemiyle ilgili bilgi alarak Türk eğitimcilere verecekleri programın çerçevesini belirlediler. Türk eğitim sistemini dinleyen İsesco yetkilileri, gramer merkezli ve ileri düzey metinlerle Arapça öğretmenin öğrencileri ciddi anlamda yoracağı ve faydalı sonuçlar vermeyeceğine dair kanaatlarini bildirdiler. Ayrıca Arapçanın yaşayan cıvıl cıvıl bir kültür dili olduğunu, bundan dolayı Dil eğitiminde beş duyu organının aynı anda mutlaka kullanılması gerektiğini söylediler. Arapça eğitiminde somut isimlerden soyuta gidilmesi gerektiğini, dil programlarının yaş gruplarına göre düzenlenmesi ve tedriciliğe dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

İlk iki aydan sonra kesinlikle aracı dil olarak Türkçe kullanılmamalıdır diyen İsesco yetkilisine, Katılımcılar arasında Türkçe ile Arapçanın mantığının farklı olduğunu dolayısıyla Türklerin gramersiz Arapça öğrenemeyeceğini söyleyen bir öğretmene Gırnata temsilcisi şu cevabı verdi:

Türkçe ile Arapçanın mantığı ayrıdır yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Bütün dillerin mantığı aynıdır. Türkçe mantığı ile Arapça mantığı arasında bir sorun olmayıp asıl sorun öğreticilerin mantığındadır.Arapçayı çocuklara ana dili öğrettiğimiz gibi aracısız olarak öğrettiğiniz zaman mantık sorunu ortadan kalkar. Dil eğitimi sesten ve görüntüden ibarettir. Türkler için özel Arapça eğitimi olmaz. Bundan dolayı bizler her şeyden önce öğretmenlerin eğitimini öğrencilerin eğitiminden önemli görüyoruz. Tükiye’de bile suni Arapça çevre oluşturulup doğal Arapça ortamında yaşıyor gibi dili öğretebiliriz. Bunun için Arapça dersleri sadece sınıfta işlenmemeli, Arapça hocaları öğrencileri alarak zaman zaman parka, bakkala, gidip Arapça alışveriş yaptırılarak doğal Arapça çevreler oluşturulabilir.

Üç gün boyunca devam eden seminerlere katılan bütün Arapça hocalarına İsesco katılım sertifikası verilerek program tamamlanmıştır.

Programa katılan sivil akademisyenler bu tür programların sık sık yapılması gerektiğini bu çalışmalar sayesinde dil eğitimindeki sorunların daha hızlı çözüleceğini ifade ettiler.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU