4 ilde öğretmen açığı var

4 ilde öğretmen açığı var

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir süre önce yapılan özür durumuna bağlı yer değiştirmeler ataması sonucunda bin 125 öğretmenin tayininin çıktığı Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'e 78 öğretmen geldi.

19 ubat 2013, Sal - 12:39
HİT: 192(0)


Eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, iller arasında eş ve sağlık durumu ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliklerinin Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından 8 Şubat'ta sonuçlanan atamalar, dört ilde öğretmen açığı yaşanmasına neden oldu.

Van'da 518, Muş'ta 249, Hakkari'de 220 ve Bitlis'te 148 öğretmenin başka illere gittiği atamalarda Van'a 39, Muş'a 17, Hakkari'ye 2, Bitlis'e 20 olmak üzere 78 öğretmen tayin edildi.

İl milli eğitim müdürlükleri atamaların ardından oluşan açığı kapatmak için dönem sonuna kadar ücretli ve ek ders karşılığı öğretmen görevlendirmelerine başvuruyor.

Muş Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, kentte görev yapan 249 öğretmenin özür durumuna bağlı yer değişikliğinden başka illere gittiğini belirterek, gelen öğretmen sayısının ise 17 olduğunu söyledi.

En fazla öğretmenin Bulanık ve Malazgirt ilçelerinden gittiğine değinen Tatlı, bu ilçelerdeki okullarda, ücretli öğretmen uygulamasına gideceklerini ifade etti.

Eğitim öğretim yılı başında ücretli öğretmenlik için müracaatta bulunanların listesinin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde olduğunu vurgulayan Tatlı, 'Boşalan yerlere hemen ücretli öğretmen atayarak eğitimde aksama yaşanmasına müsaade edilmeyecek' dedi.

Van Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına da atama kararının ardından kentte görev yapan 518 öğretmenin il dışına gittiğini, yine aynı atama usulüyle 31 öğretmenin kente geldiğini bildirerek, aradaki açığı, ücretli öğretmenlik başvurusu yapan adayları görevlendirerek kapatacaklarını dile getirdi.

Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ise il genelinde görev yapan 148 öğretmenin, özür durumuna bağlı yer değiştirmeler sonucunda tayininin çıktığını, aynı yolla 20 öğretmenin kente atandığını kaydederek, 'Atamalardan dolayı kentte bir miktar da olsa öğretmen açığı yaşandı. Bu açığı, mevcut öğretmenlerin ders yükünü artırma ve ek ders karşılığı öğretmen görevlendirme uygulamasıyla kapatacağız' diye konuştu.

yenisafak.com.tr

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU