Türkiye nükleer bomba yapar!

Türkiye nükleer bomba yapar!

Obama'nın nükleer silah indirimine eleştiri

16 ubat 2012, Perembe - 09:53
HİT: 275(0)


ABD yönetiminin dünya genelinde konuşlu nükleer silahlarında ‘tarihi’ denilebilecek oranda kesintilere gitme hazırlığında olduğu iddia edildi.

Associated Press Haber Ajansı’na konuşan adlarının açıklanmasını istemeyen bir kongre çalışanı ve eski bir hükümet yetkilisi Pentagon tarafından hazırlanan planın henüz Obama’ya sunulmadığını söyledi. Yetkililer, seçeneklerden ilkinin nükleer silahların sayısının bine, ikincisinin 800’e, üçüncüsünün ise 300 ila 400’e düşürül mesi olduğunu ifade etti. Son seçenek, yüzde 80 oranında bir kesintiyi öngörüyor.

Konuşlandırılan nükleer silah sayısının 300’e düşmesi, ABD’yi 1950’lerden bu yana görülmemiş seviyeye götürecek. Associated Press’in haberinde Türkiye, Güney Kore ve Japonya’daki ABD’ye ait nükleer silahların da kesintiye kurban gitmesi ihtimalinin tartışmaya neden olduğu belirtildi.

"TÜRKİYE KENDİ NÜKLEER SİLAHINI YAPAR"

Cumhuriyetçi Parti vekillerinin Türkiye, Japonya ve Güney Kore gibi müttefiklerin bu kesintiyle birlikle ABD’nin nükleer şemsiyesine karşı güven kaybına uğrayacaklarını ve kendi nükleer silahlarını geliştirmek isteyeceklerini söyledikleri öne sürüldü.

ABD’nin Adana ’daki İncirlik Üssü’n de 70 civarın da B61 nükleer bomba bulunduğu iddia edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU