Dünyanın en küçük ülkesi

Dünyanın en küçük ülkesi

5,8 hektarlık toprak ve 6 kişilik nüfusu olan ülkede bol da turist var

2 Kasm 2009, Pazartesi - 00:20
HİT: 347(0)


5,8 hektarlık toprağı ve 6 kişilik nüfusu ile ABD’de bulunan Molossia Cumhuriyeti'nin, kendine ait parası, uzay programı, donanması, tren yolu, bankası ve bol bol da turisti var.

Bir çocukluk hayali olarak başlayan ve 90’ların sonunda hayata geçirilen ‘Molossia Cumhuriyeti’ Kevin Baugh tarafından kuruldu ve yönetiliyor. Amerika’nın Nevada Eyaleti’nde bulunan Molossia Cumhuriyeti, Baugh’un Hükümet Konağı olarak bilinen evi, evin arka ve ön bahçesi ile Kaliforniya ve Pennsylvania Eyaletleri’ndeki diğer mülklerden oluşuyor. Toplam toprak varlığı 5,8 hektar olan bu ülkenin nüfusu 6 kişi. Molossia sakinleri; Baugh’un kendisi, iki oğlu ve üç köpeğinden oluşuyor.

Turist çekim merkezi
Molossia’yı henüz başka ülkeler ve tek komşusu Amerika tanımasa da, burayı ziyaret etmek için pasaporta ihtiyacınız var. Kendi posta hizmetleri ve para birimi olan mikro ülkenin ismi İspanyolca’da ‘Küçük kayalıklı tepe’ anlamına gelen ‘morro’ kelimesinden geliyor. Bir de resmi web sitesi bulunan Molossia’nın kendi ölçü sistemi de bulunuyor. Ülkenin devlet başkanı Baugh, çocukluk hayali olan ülkesi resmi olarak tanınmasa da bu projesiyle bölgesine bol bol turist çekiyor. Zaman zaman burayı ziyaret eden ünlüler bile oluyor.

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU