ABD'nin yeni dünya haritası

ABD'nin yeni dünya haritası

NYT'nin yeni dünya haritasında Kürdistan da var.

27 Eyll 2012, Perembe - 15:40
HİT: 2712(0)


Dünyada kurulacak yeni devletler haritasında en dikkat çekici bölge olan Ortadoğu'dan Kürdistan devleti ismi öne çıkıyor.

Amerikan Gazetesi The New York Times, yeni dünya haritası çizdi. Haritada Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetimi bağımız devlet olarak gösteriliyor. Suriye ise Şam Halep ve Lazkiye olarak şehir devletlerine bölünüyor.

Frank Jacobs ve Parag Khanna imzalı haberde dünyada yeni kurulacak devletler gösterildi.

TÜRKİYE VE ABD İLE İMZALANAN ENERJİ ANLAŞMALARI

The New York Times'ta yer alan analizde Amerika'nın Irak'tan çekilmesinden sonra bölgedeki özel Kürt yönetiminin devletleşebileceği iddia edildi. Suriye'de yaşananlar sonrası bölge haritalarının yeniden çizileceğinin kaydedildiği analizde 3 bin yıllık tarihi olan Kürtler'in bölgede bağımsız bir devlet kuracağı belirtildi.

Bölgesel yönetimin kendi bayrağı ve bölgedeki bağımsız enerji politkalarına işaret edilen makalede Türk ve Amerikan petrol şirketleriyle yapılan enerji anlaşmalarına işaret edildi.

BÜYÜK KÜRDİSTAN HAYALİ

Amerikan Gazetesi'ndeki Kürdistan haritasının detayında ise daha dikkat çekici bir harita var. Haritada KURDISH REGION olarak belirtilen Kürtler'in yoğun olarak yaşadığı bölge beyaz renkle renklendirilmiş. Gazete açık açık belirtmese de haritada, ileride büyük Kürdistan'ın kurulacağına yönelik işaretler var.

Kuzey doğu Asya'da Rusya ve Çin sınırında yeni bir devlet kurulabilir. Nüfus olarak Çinliler'in yoğun olduğu bölgede Ruslar'ın silah ve asker gücü yüksek.

Afrika'da ise Mali, Kongo ve Somali'de yeni devletlerin kurulabileceğine işaret ediliyor.

ETİKETLER: amerika, harita, dünya, asker, devlet

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU