Hileli gıdalar tek tek teşhir ediliyor!

Hileli gıdalar tek tek teşhir ediliyor!

Geri adım yok, hileli gıdayı teşhir devam edecek

30 Haziran 2012, Cumartesi - 08:00
HİT: 516(0)


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hileli üretim yapan, bal, peynir, sucuk ve salam firmalarını kamuoyuna teşhir ediyor.

HİLELİ GIDALAR TEK TEK TEŞHİR EDİLİYOR!

Uygulamabazı firmalarınürünlerinimarketlerden çekmesini beraberinde getirirken, bakanlık da denetimlerini artırdı. Tüketiciyi yanıltan firmaların teşhir edilmesiuygulamasındangeri adım atılmayacak. Denetimler marketlerin yanı sıra lokantalarda da aktif olarak yürütülecek. Döner salonları, pideciler vehızlıyemek sektörü mercek altında.

Bakan Mehdi Eker,birgrup gazeteciyegıdagüvenliğineilişkin çalışmalarıanlatırken, iki yıl önce firmaları teşhir edilme konusunda uyardıklarınıhatırlattı.Gıdaendüstrisinde ambalajlıürünlereyönelik kapsamlıbirdenetim sistemi kurulduğunu belirten Eker, Alo 174hattıile vatandaşa her zamanhizmetverdiklerini kaydetti. Bu kapsamda 600 bin civarında çağrı aldıklarını ve 90 binin üzerinde denetim yaptıklarınıanlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balın ardından tüketiciyi yanıltan etürünleriile peynir, tereyağı ve yoğurt üreticisi firmaları kısa süre önce teşhir etmişti. Bakanlığın yaptığı kontrollersonucu yüzde 100 dana etinin içinden kanatlı eti çıkarken, tereyağında ise bitkisel yağ tespit edilmişti. Bakanlık denetim birimlerinin laboratuvarlarda yaptıkları kontrollerinardından 11 firmaya yönelik cezai yaptırım uygulandı. Her firmaya hileli üretim yaptıkları gerekçesiyle 11 bin 875 liralık para cezası kesildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker birgrup gazeteciye Türkiye'dekigıdagüvenliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eker, yılbaşında yayınlanan 110 civarında yönetmeliğingıdagüvenliğine ciddi katkı sağladığını ifade etti.

Türkiye'degıda sektörünün geliştirilmesine yönelik strateji belirlediklerini aktaran Eker, "Bütünuygulamalar bu kapsamda yürütülüyor. Bu stratejinin gereği politikalar üretiyoruz. Ve bunları tatbik ediyoruz. Bireylerinsağlıklı yiyecek ve içecek tüketmeleri için çalışıyoruz. Denetimlerimiz devam edecek." diye konuştu.

Bundan sonra denetimler marketlerin yanı sıra lokantalarda da aktif olarak yürütülecek. Döner salonları, pideciler vehızlıyemek sektörü incelenecek. Günlük yemektüketimiyapılan yerlere yönelik kısa süre önce denetimlerde kıymalı pide ve kuşbaşılı pidenin içerisinden domuz eti çıkmıştı.

25 kamyon laboratuvarın arazileri dolaşarak Türkiye genelinde toprak numunesi aldığını ifade eden Eker, "Toprağın içindeki azot, nitrat ve fosfat gibi çok sayıda elementin eksik veya fazla olduğuna dair analizi yapıyor. Hemen kamyonda bulunan bilgisayara tüm veriler giriliyor." dedi. Bakanlık olarak toprak analizi ve kimyevi gübre desteği verdiklerine dikkat çeken Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2 yıldır 300 yerde hububat alımını çiftçinin gözü önündekalitesini ortaya koyarak aldığını bildirdi.

Bakan Eker,gıdagüvenliğininsağlanmasında önemlibiradımın da kimyevi ilaçta atıldığına dikkat çekti. Göreve geldiklerinde 32-33 milyon tonsebzemeyve üretiminde 55 bin ton kimyevi ilaç kullanıldığı bilgisini veren Eker, bugün üretimin 44 milyona çıkmasına rağmen aynı rakamın 37 bin tona gerilediğini vurguladı. Eker, "Biz göreve geldiğimizde kimyevi ilaç leblebi gibi satılıyordu.Sebzemeyve üretimi 11-12 milyon ton arttığı halde kullanılan ilaç miktarı 17-18 bin tona yakın azaldı." dedi.

firma.jpg

zaman 

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU