Acil serviste 'El feneri'

Acil serviste 'El feneri'

Hastanenin acil servisinde elektrikler kesilince hekimler ve sağlık çalışanlarının hastalara el feneri ve cep telefonu ışığıyla bakmak zorunda kaldığı iddia edildi. İddialara hastanenin yöneticisinden yanıt geldi.

20 ubat 2013, aramba - 17:52
HİT: 111(0)


İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde yeni bakım birimlerinin tadilatı sırasında acil serviste elektrikler kesilince, hekimler ve sağlık çalışanlarının hastalara el feneri ve cep telefonu ışığıyla bakmak zorunda kaldığı iddia edildi. Durumu cep telefonuyla kaydeden hasta yakınları, yakınlarının hayatlarının riske atıldığını öne sürerek duruma isyan etti. İddialara hastanenin yöneticisi Serdar Bayrak'tan yanıt geldi. Bayrak, haberin kurgu olduğunu ileri sürerek kanuni yollara başvuracaklarını söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Başkanı Veli Atanur, tadilat esnasında elektrik kesintisi nedeniyle myokard enfarktüsü tanısı konan bir hastanın tam yarım saat boyunca karanlıkta telefon ışığıyla takip edilmek zorunda kaldığını öne sürdü. Başkan Atanur, 'Sağlık çalışanlarının tozlu, gürültülü ve hijyenik olmayan bir ortamda çalışmak zorunda bırakılması, tadilat yapılan bir ortamda sağlık hizmeti vermekten huzursuz ve mutsuz olmaları, tadilat esnasında elektrik kesintisi dolayısıyla myokard enfarktüsü tanısı konan hastanın, yaklaşık yarım saat boyunca karanlıkta ancak telefon ışığıyla takip edilmek zorunda kalınması, hastane enfeksiyonu, sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği, öyle görünüyor ki yöneticilerin pek fazla umurlarında değildir. Yöneticiler için önemli olan müşteri sayısı ve ona sunulan tedavi edici hizmet çeşitliliğidir' diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının ve hastaların hastane yöneticilerinin umurunda olmadığını öne süren Atanur, tepkisini şu şekilde dile getirdi: 'Devlet hastanelerinin işletme şirketlerine dönüştürülmesi ile sağlık tesisleri ve yöneticiler için artık karne düzenlenmektedir. Karne puanlarında özellikle birim ve acil servislerin puanı yüksektir. Yöneticiler ise karne puanlarını doldurmak ve yükseltmek zorundadırlar çünkü yöneticilerin geleceği işletmenin gelirlerine ve karne puanlarına bağlıdır. Bunun içindir ki işletmenin gelirlerini artırıp, giderlerini azaltarak kazançlarını artırmaya çalışırlar. Gelirlerini artırmanın en iyi yolu ise o işletmeye başvuran müşteri sayısını artırmaktan geçmektedir.'

TELEFON IŞIĞIYLA TAKİP

SES İzmir Şube Başkanı Veli Atanur, tadilat ve olayın yaşandığı günden bugüne hastane yöneticilerine durumun yanlış olduğunu anlatmaya çalıştıklarını da belirterek, hastane yönetimine taleplerini yazılı olarak da bildirdiklerini bildirdi. Atanur, hastane yönetimine yazılı olarak bildirdikleri sıkıntıları şöyle sıraladı:

'Sağlık çalışanları tozlu, gürültülü ve hijyenik olmayan ortamda çalışmak zorunda bırakılmıştır. (Hastane enfeksiyonu açısından). Hasta mahremiyetine özen gösterilmesine rağmen sorunlar yaşanmaktadır. Yeni hasta bakım biriminde perde bulunmamakta, paravanlar ise yetersizdir. Yeni bakım biriminde oksijen ve air yoktur. Astım ve nefes darlığı şikayeti olan hastalar başka birimlere aktarılmakta (Travma ve yoğun bakım odası), hasta takibi zorlaşmaktadır. Tadilat esnasında elektrik kesintisi dolayısıyla yoğun bakımdaki hastaların takibi zorlaşmış örneğin myokard enfarktüsü tanısı konan hasta yaklaşık yarım saat boyunca karanlıkta ancak telefon ışığıyla takip edilmek zorunda kalınmıştır. Hastaların acil serviste kalış süreleri aynen devam ettiği için, yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Tadilat yapılması önceden belli olmasına rağmen gerekli önlemler alınmamıştır. Tadilat yapılan ortamda sağlık hizmeti verilmesi sonucu acil serviste çalışan sağlık çalışanlarıyla hasta yakınları arasında tartışmalar artmaya başlamıştır. Hekimler ve sağlık çalışanları tadilat yapılan bir ortamda çalışmaktan huzursuz ve mutsuzdurlar.'

"İDDİALAR YALAN"

Hastanenin yöneticisi Serdar Bayrak, haberin kurgu olduğunu ileri sürerek kanuni yollara başvuracaklarını söyledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Bayrak, 'Acil serviste jenaratörlerimiz var, 6 saniye içinde zaten devreye giriyor. Tamamen asparagas, art niyetli bir haber. Bizim acil serviste yenileme çalışmamız var. Sadece acil hastalarımızı alıyoruz. Bir yandan bu işleri yaparken bir yandan sağlık hizmetlerini kesintisiz şekilde vermeye devam ediyoruz. Çok güçlü jeneratörlerimiz var. Art niyetli bir girişim. Acil servisin büyük bir bölümü tadilat nedeniyle zaten kapalı. Haberle ilgili yasal işlemlere başvuracağız.' dedi.

Söz konusu haberde, acil serviste elektriklerin kesilmesiyle birlikte kalp krizi sebebiyle gözlem altında tutulan bir hastanın, doktorlar tarafından el feneri ve cep telefonu ışığında tedavi edildiği ileri sürülmüştü. Bir hasta yakınının da cep telefonuyla olayı görüntülediği, jeneratörlerin 6 saniyede devreye girmediği iddia edilmişti.

yenisafak.com.tr

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU